Síbrt upozornil, že v současnosti jde pouze o návrh. Změna by se podle něj netýkala všech profesí a musela by se nejdříve vyzkoušet. Společnost o možnosti prodloužení denní pracovní doby jednala zatím s odborovými organizacemi pouze pro Důl Paskov.

"Společnost OKD hledá všechny cesty, jak dosáhnout snížení výrobních nákladů Dolu Paskov a hledá možnosti, jak prodloužit životnost dolu. Proto považujeme za legitimní prozkoumat také možnost efektivnějšího využití pracovní doby zaměstnanců, ale vždy s ohledem na bezpečnost práce a pracovní podmínky," uvedl mluvčí.

Lepší rozložení pracovní doby

Než se všemi podrobnostmi návrhu seznámí odbory a zaměstnance, chce OKD získat souhlas od hygienické stanice a dalších institucí. "Smyslem návrhu není zaměstnance přetěžovat, ale lépe rozložit pracovní dobu. Desetihodinové směny by například horníkům umožnily delší dobu na odpočinek. Společnost OKD není první firmou v těžkém průmyslu, která by delší směny zavedla," uvedl Síbrt.

Předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík připustil, že změna pracovní doby by byla ekonomicky výhodnější, protože v Dole Paskov jsou například pracoviště dosti vzdálená a hodně času tak spotřebuje doprava. Prodloužení pracovní doby na deset hodin je ale podle něj naprosto nemyslitelné a pro horníky devastující.

"Znamenalo by to, že přímo v těch nejhorších podmínkách, například v rubání a na čelbě, by se ten přímý výkon zvýšil o 50 procent," řekl Pytlík. Projevilo by se to podle něj na zdraví horníků i na bezpečnosti. "Mám dojem, že to je znehodnocení práce horníků, aby horník mohl pracovat deset hodin v dole a šest dnů po sobě. Je to naprostý nesmysl," řekl odborový předák.

Podaří se odborům změně zabránit?

Uvedl, že odboráři už o tom informovali báňský úřad, tripartitu i ministryni práce a sociálních věcí Michaelu Marksovou. "Myslím si, že tady by měla zasáhnout i hygiena a říct, že to není možné," řekl Pytlík. Odboráři se podle něj udělají vše pro to, aby zavedení nové pracovní doby zabránili.

Těžební firma OKD, která kvůli špatné ekonomické situaci dělá řadu úsporných opatření, chce ztrátový Důl Paskov zavřít. V dole pracuje zhruba 2500 lidí, v celé společnosti OKD přes 12.000. Firma původně oznámila, že tam chce těžbu ukončit na konci letošního roku. Záležitost bude řešit vláda, pro niž odborná skupina připravuje návrhy řešení, která by mohla těžbu v dole prodloužit.