Budova učňovského střediska byla ostudou

FRENŠTÁT POD RADHOŠTĚM – Dlouhodobým problémem byla pro město Frenštát pod Radhoštěm budova bývalého učňovského střediska.

Nevzhledná budova byla doslova ostudou města. Návštěvníky Frenštátu vítala hned u vlakového nádraží. „Chátrala od roku 1989, když tam skončilo učňovské středisko,“ vzpomněl Jaroslav Žižka, vedoucí odboru správy majetku a investic města Frenštátu s tím, že spoluvlastníků tehdy bylo více.

To se však přesně před rokem změnilo. Novým vlastníkem budovy se stala firma AK Frenštát, která ji úspěšně zrekonstruovala. „Trvalo nám to rok a půl. Budova však nebyla v nějak extrémně špatném stavu. Musela se ale podřezat a byla provedena sanace,“ řekl jednatel firmy Bedřich Raška. Dnes patří budova splečnosti AK k nejvzhlednějším průmyslovým objektům.

Areál Lony prý nezchátrá

PŘÍBOR – Zájemci o prázdný areál Lonky Příbor prý existují. Tvrdí to alespoň správce konkurzní podstaty Michal Kačmařík z Ostravy.

„Konkurz je ale teprve v počátku,“ naznačil Kačmařík s tím, že jeho zájmem je prodat areál výrobních hal co nejdříve. „Nemám v zájmu ho držet měsíce nebo snad roky. To by ztratil hodnotu,“ řekl. Už teď prý eviduje několik zájemců. „Těžko říct, nakolik je jejich zájem vážný. To máte vždycky stejné, třeba z pěti zájemců je opravdu vážný jen jeden,“ vysvětlil správce konkurzní podstaty.

Potvrdil, že areál Lonky hodlá prodat v dražbě. Zatímco však konkurz bude podle něj trvat léta, prodej firemních budov chce dokončit během několika měsíců. „Jaká bude cena, těžko říct. Znalecký posudek se teprve zpracovává,“ uvedl Kačmařík. Toho, že by areál mohli dříve rozebrat sběrači železného šrotu, se neobává. „Tam lidi jsou, není to úplně prázdné,“ upozornil.

Kačmařík zároveň potvrdil, že krajský soud již ve věci Lonky provedl přezkumné jednání, zda všechny pohledávky věřitelů jsou oprávněné. „Bylo už také zvoleno pět členů věřitelského výboru,“ doplnil.

Lonka Příbor byla v tíživé situaci několik let. Na začátku června pak valná hromada společnosti poslala firmu do likvidace. Dluhy, které mají dosahovat až 40 milionů korun, má zaplatit právě prodej areálu na okraji Příbora.

Ze sušárny měl být lihovar

VRAŽNÉ – Poněkud kontroverzní obrázek lze spatřit při vjezdu do Vražného od Mankovic. Zchátralý zemědělský objekt a odkaz na zakladatele genetiky.

Cedule upozorňující na skutečnost, že Vražné je rodištěm Johanna Gregora Mendela, je při každém vjezdu do obce. Ten, kdo přijíždí od Mankovic, ale možná přibrzdí a v podivu hledí na absurdní situaci. U silnice zmíněná cedule, za ní plot a za plotem vybydlený dům a areál se zchátralou budovou. Ke všemu se jedná o bývalý zemědělský areál, nad jehož vstupem se klene ještě viditelný nápis ZD Jesenicko – sušárna Vražné.

Areál už dávno družstvu nepatří, a přestože působí opuštěně, má vlastníka. „To už kdysi koupila firma, dnes se jmenuje Alfibon. V tom domě kdysi bydlel člověk, jenže oni ho vystěhovali a dali na vrata zámek v domnění, že to bude stačit,“ uvedl starosta Vražného Vladimír Nippert a dodal, že člověk v domě by alespoň trochu zamezil nájezdu zlodějů. Ti totiž postupně rozkradli řadu věcí a hlavně střechu hlavní budovy.

Původním záměrem vlastníků bylo prý vybudování lihovaru, později společnost Alfibon, která staví ve Vražném víceúčelovou nádrž, jednala s dodavateli dálnice, že by areál mohl sloužit jako skladiště, ale nedohodli se. Nippert uznává, že areál není nejlepší vizitkou pro obec, která v pátek oficiálně otevřela rodný dům Johanna Gregora Mendela v místní části Hynčicích. „Ale vím, že tam něco chtějí dělat, a věřím, že to dají do patřičného stavu,“ uzavřel Nippert.

Související článek: O tabačce není zatím rozhodnuto

anketa

Jak by se podle vás měl využít areál bývalé tabačky?

 

Pan Pavel, 63 let, pracující důchodce, Nový Jičín:

„Napadá mě například nějaké obchodní centrum, aby se nemuselo stavět nové. Hlavně aby se areál nějak využil.“

 

Michaela Línová, 15 let, studentka, Nový Jičín:

„Možná využití pro mladé lidi, např. sportovní areál.“

 

Lucie Jeličová, 16 let, studentka, Nový Jičín:

„Napadá mě např. sportovní areál pro mladé lidi, ale hlavně cenově dostupný.“

 

Pan Jiří, 42 let, úředník, Nový Jičín:

„Například klidová zóna – sportoviště, park. Hlavně ne nákupní středisko, těch je tady dost.“

 

Rudolf Truchý, 34 let, zámečník, Suchdol n. O.:

„Arel bych zřejmě využil pro nějakou firmu jako výrobní haly, sklady, atd. Aby se alespoň trochu snížila nezaměstnanost.“