Jak upozornil server Zdopravy.cz, panoramatický vůz Apm61 Pano bude nasazen na vlaku EC 104, který odjíždí z Břeclavi v 9:10, na cestě zpět jako EC 105 v 16:42 z Bohumína. V některé dny ještě není aktuálně možné místenku koupit, ve většině termínů po 11. červnu již ano.

Jde o vůz první třídy. Flexi základní jízdenka ve voze včetně místenky zdarma z Břeclavi do Ostravy vyjde na 421 korun při nákupu přes e-shop nebo aplikaci Můj vlak.

Jde konkrétně o vůz Apm61 Pano, nahradí vůz 1. třídy rakouských drah ÖBB, které dosud na těchto spojích jezdí. Podle dostupných informací by měly být nově na tomto spoji i některé vozy 2. třídy švýcarských drah SBB.

Panoramatický vůz se objevil v Česku předloni při prezentační jízdě Connecting Europe Express, pravidelně nebyl v Česku nikdy nasazován.

Díky částečně prosklené střeše umožňuje podstatně větší výhledy než z běžného vozu. 

„SBB je koupily pro atraktivní cestování přes Švýcarsko nebo v údolí Rýna ze Švýcarska na sever Evropy. Jezdily i na spojích do Nice nebo Vídně, od roku 2016 jezdí do rakouského Grazu. SBB je koupily v letech 1991/1992 v počtu 12 kusů,“ dodal mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Záběry ze švýcarského panoramatického vlaku, Sinaia, Rumunsko:

| Video: Youtube