Nejdříve zrevidovali školní sklad chemikálií, aby látky, ze kterých se vyrábí dezinfekce, předali Bílovecké nemocnici. Pak se pustili do šití roušek, kterých už vyrobili přes 400 kusů. Roušky posílají primárně do okolních nemocnic. 

„Výuka na dálku není snadná ani pro učitele ani pro žáky. Jsem ale rád, že se v této neočekávané situaci pedagogům podařilo nastavit nový způsob výuky. Znám případy, kdy pedagogové nové učivo streamují nebo třeba ve skupinkách přes internet konverzují v cizím jazyce. Všem takto aktivním pedagogům velice děkuji,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro školství a sport Stanislav Folwarczny.

Pedagogové z Gymnázia Mikuláše Koperníka v Bílovci se kromě výuky věnují i dobrovolnické činnosti. V šesti pracovních skupinách učitelé šijí bavlněné roušky, jichž od víkendu vyrobili přes 400. Rozdělili je mezi Nemocnici Nový Jičín, Bíloveckou nemocnici, Polikliniku Bílovec i další zájemce. V šití dalších roušek budou pokračovat do té doby, dokud o ně bude zájem.

„Než se naši učitelé pustili do šití roušek, důkladně prošli školní sklad chemikálií. Všechen glycerol, peroxid vodíku a ethanol, ze kterých se vyrábí desinfekce, jsme předali Bílovecké nemocnici,“ řekl ředitel gymnázia Pavel Mrva.

Moderní chemickou laboratoř, kterou gymnázium má, i své kvalifikované zaměstnance pak nabídlo Moravskoslezskému kraji. „Kraj ale využívá jiná odborná pracoviště, a tak se u nás desinfekce nakonec nevyráběla. Přesto mě těší, že jsme alespoň pomohli dodanými chemikáliemi,“ dodal Mrva.

Gymnázium také nemocnici darovalo zásobu antibakteriálních mýdel a také ochranné pomůcky. Šlo o 14 štítů a 12 ochranných brýlí. „Každý den mě fascinují desítky příběhů lidského nasazení, dobrovolnictví, ochoty a slušnosti. Ten bílovecký příběh mezi ně samozřejmě patří,” uzavřel náměstek hejtmana Folwarczny.

Koronavirus v Česku

Online reportáž