Ve zdravotnictví pracuje už skoro čtyřicet let. Impulsem pro jeho úspěšnou podnikatelskou dráhu přitom byla skutečnost, že ze svého posledního místa, a to technicko-hospodářského náměstka nemocnice v Orlové, dostal výpověď. „Tehdy jsem si položil otázku, jak dál? Co umím? A jestli jsem něco uměl, tak to bylo právě to zdravotnictví. A tak jsem hledal cestu, kde se k tomu dostat. V úvahu do pronájmu tehdy připadala jen nemocnice v Karviné 6, protože dookola jsou to krajská zařízení,“ říká Canibal.

Sedmapadesátiletý podnikatel začal provozovat nemocnici v únoru roku 1996. A loni nemocnice skončila při celorepublikovém srovnávání nemocnic na druhém místě, z pohledu pacientů dokonce na stupni vítězů. „Na prvním místě je pacient a na nás udělat mu to zázemí. Je rozdíl, jestli ráno přijde sestra do pokoje a vykřikne: Teploměr! Nebo přijde a řekne: Dobrý den pane Canibale, jak jste se vyspal, dorůžova? Pak je ten přístup pacientů k zdravotnickému zařízení úplně jiný. A o tom to celé je,“ zdůraznil Canibal.

Nemocnice má 144 akutních lůžek a zaměřuje se na léčbu pohybového ústrojí. Má například i špičkové rentgenové a biochemické pracoviště. Každoročně investuje zhruba čtyřicet milionů korun do svého rozvoje, do nových přístrojů a zařízení. Loni například zakoupili digitální mamograf. V nejbližší době je jedním z plánů třeba rozšíření operačních sálů.

„Celé jsem to budoval jako rodinou firmu, syn je lékař a dcera je zdravotní sestra, takže má to pokračovatele v těch kolejích, ve kterých to jede. A to byl pro mě také jeden z motivů pro podnikání,“ říká Canibal s tím, že podnikatelské začátky rozhodně jednoduché nebyly. „Jedním z nejtěžších úkolů bylo vybudovat tým lidí, kteří pochopí vaše myšlenkové pochody a oni vlastně dělají tu dennodenní práci. Moje činnost spočívá v nasměrování,“ sdělil Canibal. V nemocnici pracuje asi 400 lidí. K těm směřovalo poděkování podnikatele poté, co cenu převzal. „Ta cena patří spíše jim, ne tak mě,“ poznamenal.

Soutěž podnikatel roku se konala v Moravskoslezském kraji letos počtvrté. Pořádá ji společnost Ernst and Young. Do nejužšího finále se dostalo devět podnikatelů.