VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podnikavost je zaručený lék nejen proti ekonomickým potížím, říká rektor Vysoké školy podnikání

Moravskoslezský kraj - Nejenom osoučasné ekonomické situaci vMoravskoslezském kraji, ale iotom, jaké vlastnosti by měl mít dobrý podnikatel, jsme hovořili srektorem Vysoké školy podnikání vOstravě Josefem Jüngrem.

8.2.2009
SDÍLEJ:

Vysoká škola podnikání v OstravěFoto: Archiv

Ministerstvo financí sice očekává v letošním roce pro Českou republiku mírný, ale přece jen růst, odhady hospodářské komory ale počítají s propadem hospodářství do recese. Co by měli čeští podnikatelé teď udělat, aby uchránili své firmy před zásadními problémy?

Zachovat si chladnou hlavu, zdravý selský rozum a nezapomenout, že byznys je služba jiným lidem. V tom případě rozhodně podnikaví lidé a podnikatelé najdou nebo vytvoří nové příležitosti a jistě dokážou třeba i rekonstruovat, překopat původní podnikatelskou strategii.

Jak minimalizovat možné ztráty? Je rozumné přistoupit k propouštění zaměstnanců?

Propouštění redundantních pracovníků je ověřený recept proti akutní krizi. Musí být však provedeno sofistikovaně, jinak nepřinese delší efekt. Největší ztrátou by byl odchod pracovníků-nositelů know-how, potřebných pro realizaci nové podnikatelské strategie.

Kam se lze zajít poradit?

Je třeba se dívat kolem sebe, naslouchat a učit se. Nejvíce pomohou znalosti teorie a zkušenosti jiných, kteří podobnou situaci řešili. Protekcionismus, jenž se začíná znovu objevovat na obou březích Atlantiku, klientelismus, politické lobby a úplatky přinesou sice okamžitý efekt, ale posléze se za ně tvrdě platí nově příchozí depresí.

Vychováváte studenty k podnikavosti a učíte je o podnikání. Dá se ale naučit být dobrým podnikatelem?

Podnikavost je zaručený lék nejen proti ekonomickým potížím. Jako každá jiná činnost i podnikání se dá učit. Samozřejmě, že talent je velký náskok. Učíme proto naše studenty podnikat, a nikoliv o podnikání.

Jaké vlohy by měl nastávající podnikatel mít? Jsou tyto předpoklady součástí přijímacího řízení na vaši školu, podobně jako například talentové zkoušky na umělecké školy?

Předpoklady úspěchu podnikatele spočívají spíše v motivaci než v nějakých geniálních vlohách nebo v super podnikatelských podmínkách. Proto v přijímacím řízení na naši školu hodnotíme u uchazečů především zanícenost, zaujetí, odhodlání a ochotu tvrdě pracovat. Tyto vlastnosti a proaktivita se pak logicky projevují u většiny našich absolventů, kteří jsou mnohem lépe připraveni čelit finančním a hospodářským turbulencím.

Jaký je váš předpoklad letošního ekonomického vývoje Moravskoslezského kraje? Ve kterých odvětvích lze čekat největší problémy a proč? Co udělat pro to, aby se hospodářství v kraji nezhroutilo?

Sotva lze věrohodně předvídat budoucí ekonomický vývoj, protože jsme v situaci „hry“ a nevíme, co udělá náš „soupeř“. Ale víme jistě, že tvorba HDP v Moravskoslezském kraji je ze všech krajů v ČR nejvíce závislá na růstu – nerůstu průmyslu. V současné době však ekonomiku táhnou služby, kvartérní sektor a někde i zemědělství. Na vražednou strukturu průmyslu a ekonomiky kraje před časem upozorňoval ministr Říman-k nelibosti většiny. Dále víme jistě, že nejzranitelnější jsou podkapitalizované podniky, které nevyužily období růstu k vytváření stabilizačních či rozvojových fondů. Místo změny strategie se začínají uchylovat k neplacení. To je velmi nebezpečné pro celý kraj, protože se zpomalí nebo úplně zastaví tok kapitálu. Čeká nás hodně změn.

Autor: Iva Havlíčková

8.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

JEDNA Z NADĚJÍ novojičínského plaveckého klubu Marie Skopalová (uprostřed) ukázala hned na úvod sezony výtečnou formu.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

ZÁVIŠICKÝ TALENT Radek Rýpar (vpravo) získal na Českém poháru v Brně v nabité konkurenci bronz. Na snímku s rovněž bronzovým Danem Šimkem. Snímky. TJ Závišice

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení