Konečně dobrá zpráva přišla v prvních srpnových dnech z kopřivnické automobilky Tatra. Zástupcům firmy, která je tradičním výrobcem světoznámých nákladních vozů pro civilní i vojenské účely, se podařilo podepsat se společností DAF Trucks N.V. smlouvy o vzájemné spolupráci.

Podle informací kopřivnické automobilky bude hlavním cílem spolupráce Tatry s DAF Trucks N.V., která je dceřinou společností ve stoprocentním vlastnictví obchodní společnosti PACCAR Inc., dodávka motorů a kabin. Ty budou využity pro novou řadu vozidel značky Tatra. Dodávání dílů však není jediný bod spolupráce. Smlouva by měla Tatře zajistit také distribuci jejích produktů v dealerských sítích obou společností. Společnost DAF Trucks získá na oplátku devatenáctiprocentní akciový podíl společnosti Tatra.

Podle oficiálního vyjádření generálního ředitele Ronalda Adamse, který je také předsedou představenstva kopřivnické automobilky, předcházela podepsání smlouvy mezi oběma společnostmi snaha zkonstruovat nové vozidlo, které by bylo kombinací nejnovějších technologií.
„Chtěli jsme, aby nové vozy měly unikátní podvozek Tatra, nejmodernější kabiny DAF a motory PACCAR. Tento projekt však nakonec vyústil v mnohem rozsáhlejší spolupráci, která dokonale přispívá k rozvoji globální strategie společnosti Tatra a pro dealery společnosti DAF současně představuje významné doplnění výrobkového portfolia,“ nechal se slyšet Adams.

Podle něj mají být nové vozy tedy mimořádné, schopné reagovat na potřeby těch nejnáročnějších zákazníků a navíc distribuované prostřednictvím silnější a rozsáhlejší dealerské sítě společnosti TATRA.

Jak se zdá, také druhá strana, tedy zástupci společnosti DAF Trucks N.V., je s podepsáním smlouvy o spolupráci spokojena. „Jsme rádi, že se můžeme podílet na novém, velmi moderním vozu TATRA, který pro dealery společnosti DAF představuje významnou příležitost, neboť znamená rozšíření stávajícího portfolia výrobků o vysoce mobilní civilní vozidlo s trvalým pohonem všech kol,“ okomentoval situaci Harrie Schippers, prezident společnosti DAF Trucks.

O podepsání smlouvy již byli informováni také zaměstnanci, kteří od generálního ředitele obdrželi dopis. V něm je seznamuje se situací a také se skutečností, že nový vůz by se měl stát vlajkovou lodí automobilky. „Chceme, aby se nový nákladní vůz TATRA, který jsme vyvinuli a vyrobili u nás v Kopřivnici, postupně stal naší vlajkovou lodí na trhu s civilními nákladními automobily. Svými vlastnostmi a výkonem totiž překonává současnou konkurenci a díky tomu nabízí našim zákazníkům ve stavebnictví, lesnictví, těžebním, naftařském a plynárenském průmyslu vyšší užitnou hodnotu. Proto od těchto vozidel očekáváme, že nám pomohou vstoupit do nových teritorií, získat nové zákazníky a učinit grandiózní krok vpřed směrem k trvalému růstu a ziskovosti,“ zní část dopisu, který „tatrováci“ obdrželi.

Zaměstnanci automobilky zatím, jak se zdá, zůstávají k uzavření spolupráce skeptičtí. „O tom kroku víme, informovali nás, ale uvidíme, co bude dál. Zatím to vypadá tak, že by nám to mělo přinést jistou práci,“ uvedl jeden ze zaměstnanců. Další z tatrováků jeho tvrzení potvrdil: „Mělo by to teď pro nás být lepší. Tatra začala zase přijímat lidi, očekává se nárůst práce. Snad se nám konečně povede,“ dodal.