Moravskoslezské hejtmanství začne žádosti zájemců přijímat 13. května.

Namísto vysloužilých kotlů na pevná paliva s ručním přikládáním si v rámci dotace lze pořídit nový kotel na biomasu, plynový kondenzační kotel nebo tepelné čerpadlo. Poprvé budou z podpory zcela vyjmuty kotle spalující uhlí.

Kotlíkové dotace jsou určeny na výměnu starých neekologických kotlů 1. a 2. emisní třídy na pevná paliva za úspornější systém vytápění. „Odhadujeme, že celá řada lidí stále netuší, že kotle 1. a 2. emisní třídy nebude možné od září roku 2022 legálně provozovat a za jejich používání mohou úřady uložit pokutu až do výše 50 tisíc korun,“ upozornil Petr Teichmann, generální ředitel společnosti Viadrus, tradičního českého výrobce topenářské techniky.

Dotace nově v Moravskoslezském, Ústeckém a Karlovarském kraji doplní i bezúročné půjčky. „Klasický model počítá se vstupní spoluúčastí žadatele, který nejprve kotel zaplatí, vymění a následně obdrží dotaci. Pro některé domácnosti je ale prakticky nemožné našetřit peníze na nový kotel dopředu. Právě s tím by měl pomoci náš nový program kotlíkových půjček, který jim umožní výměnu předem zafinancovat,“ vysvětlil ministr životního prostředí Richard Brabec. Bezúročné kotlíkové půjčky budou vyřizovat obce, které se do programu zapojí. Obyvatelé obcí v lokalitách s nejvíce znečištěným ovzduším mohou od státu navíc získat bonus 7 500 korun.

Moravskoslezský krajský úřad očekává značný zájem žadatelů ze všech okresů, šanci na získání státního příspěvku tak výrazně zvyšuje včasné podání žádosti. Kotlíkové dotace fungují od roku 2015 a od té doby pomohly financovat nákup nového tepelného zdroje 60 tisícům domácností. Do konce roku 2020 by toto číslo mělo vzrůst na minimálně 90 tisíc výměn.