Do nesnází se může v nejbližších měsících dostat kopřivnická automobilka Tatra. Část poslanců z řad vládních i opozičních stran totiž chce navrhnout zrušení zakázky pro českou armádu. Té měla Tatra dodat 555 nákladních vozů za 2,6 miliardy korun.

Tatra vypověděla smlouvy českým společnostem, především firmě Praga Hostivař, které se na zakázce měly podílet. Auta se mají v Kopřivnici pouze montovat z dílů dodaných ze zahraničí. Praga se chce proti vypovězení smlouvy bránit u soudu. „Podání žaloby je otázkou několika dní,“ potvrdil předseda představenstva Pragy David Brázda.

Mezi poslanci, kterým se vypovězení smlouvy českým dodavatelům nelíbí, je například předseda poslaneckého výboru pro obranu Jan Vidím (ODS). „Za Tatru jsem před lety silně lobboval, a ona mě tím, že vypakovala ze zakázky všechny české zbrojní podniky, vlastně podvedla. A to se prostě nedělá,“ řekl Vidím včera Deníku.

Tatra rozeslala k problému pouze tiskovou zprávu. „Ctíme všechny podmínky smlouvy s ministerstvem obrany a postupujeme v souladu s podmínkami smlouvy, která byla podepsána mezi soukromou společností a státem,“ píše se v prohlášení automobilky. Vyjádření poslanců či Pragy nehodlá Tatra komentovat. „Neposkytujeme veřejná vyjádření týkající se našich dodavatelů. Nicméně musí splňovat požadavky naší společnosti na termíny dodávek a kvalitu dodávaného zboží, aby mohli zůstat dodavateli Tatry,“ uvedl Dušan Bendža, jenž Tatru mediálně zastupuje.