Prodejnu spotřební družstvo Jednota Nový Jičín uzavřelo zprostého důvodu. „Důvodem jsou nízké tržby a ztoho plynoucí špatné hospodářské výsledky této provozovny. Chceme provozovat maximální počet prodejen, ale nikoliv za cenu ztrát,“ zdůvodnil krok před pár měsíci předseda družstva Petr Jankanič.

Ještě před uzavřením začalo město jednat sJednotou o odkoupení budovy. Nakonec se obě strany dohodly na ceně milion korun. Podle smlouvy zaplatila radnice 200 tisíc korun, zbytek ceny uhradí vpříštím roce. Zastupitelé Příbora pak souhlasili stím, že budovu bude kromě nájemkyně využívat vbudoucnu i místní osadní výbor, který nemá ve vsi patřičné zázemí. „Nemáme žádné místo, kde by se občané mohli scházet,“ potvrdil předseda osadního výboru Hugo Jahn, který slíbil, že obyvatelé Prchalova přiloží při opravě budovy ruku kdílu.

Vpolovině roku se všichni domnívali, že když Seibrtová převzala obchod, bude jej minimálně rok provozovat. Dnes je ale všechno jinak, neboť žena oznámila uzavření od 1. listopadu. „Někteří lidi přestali nakupovat, možná proto, abych na nich nezbohatla,“ smála se Seibrtová, která potvrdila, že náklady na provoz obchodu byly mnohem vyšší než příjmy. „Pravidelně chodilo tak šest, sedm lidí, vpondělky, středy, pátky a soboty bylo více zákazníků, ale celkově to nestálo za nic,“ poznamenala a dodala, že se dokonce setkala stím, že místo, aby si kní zašli lidé zPrachlova nakoupit třeba jen pivo, nastartovali auto a jeli pro něj do Příbora do supermarketu. „Víte jak mi bylo, když jsem šla svýpovědí na město? Taky jsem si pobrečela, ale copak se můžu zadlužit,“ povzdychla si Seibrtová.

Podle Jahna možná bude do vesnice spřibližně 200 obyvateli dojíždět pojízdná prodejna. „O všem jednáme, uvidíme,“ prohlásil tajemně předseda osadního výboru.