Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Preventivní prohlídka nebo život v nejistotě?

Víte, že máte jednou za dva roky nárok na preventivní prohlídku u praktického lékaře? V dnešním díle rubriky „Hlídejte si své zdraví aneb lékař radí“ vám MUDr. Jana Štěpánková, praktická lékařka pro dospělé, působící na poliklinice Therápon 98, a.s. v Kopřivnici, sdělí, co by mělo být součástí preventivní prohlídky, jak probíhá a co lze z výsledků vyšetření u praktického lékaře zjistit.

17.4.2012 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/archiv

LÉKAŘ RADÍ

Preventivní prohlídka je součástí pravidelného sledování vašeho zdravotního stavu. Provádí se i v případě, že nemáte žádné zdravotní problémy, a to jednou za dva roky. Preventivní prohlídky nebolí, vyžadují pouze váš čas a odhodlání. Většinou jsou hrazené pojišťovnami, a když ne, vložené vlastní peníze se vám mnohonásobně vrátí. Díky preventivním prohlídkám lze zachytit a léčit skrytá onemocnění již v počátcích, kdy se většina z nich dá úspěšně léčit.

Co hradí zdravotní pojišťovna.

1x za 2 roky celkové preventivní vyšetření u praktického lékaře ( od 18 let ). Součástí prohlídky je anamnéza (otázky na prodělaná onemocnění, operace, úrazy, užívané léky, alergie, životní návyky, rizikové faktory, profesní rizika, v rodinné anamnéze je důraz kladen na výskyt onemocnění srdce a cév, vysokého tlaku, cukrovky, poruchy metabolismu tuků, nádorových nemocnění, vrozených vad). Pečlivý odběr anamnézy to nejsou jen zbytečně kladené otázky. Správně odebraná anamnéza je poloviční cestou k diagnóze. Po rozhovoru přistoupí lékař k vlastnímu vyšetření, při kterém sleduje stav kůže, sliznice (spojivek), jazyka, krku, uzlin, štítné žlázy, sluchu, zraku a žil a tepen na dolních končetinách. Poslechem a poklepem lékař vyšetří srdce a plíce, změří krevní tlak a tep, výšku, váhu, orientačně vyšetří zrak a sluch, pohmatem vyšetří břicho, zjistí bolestivost v oblasti ledvin. Součástí preventivní prohlídky je i základní onkologická prevence (vyšetření konečníku, varlat a prsů). Dále lékař zkontroluje očkování proti tetanu ( přeočkování co 12-15 let, při úrazu již po 5 letech).

Následuje odeslání k dalšímu vyšetření dle věku a rizik klienta:

vyšetření EKG u osob od 40 let věku ve čtyřletých intervalech

orientační chemické vyšetření moče při každé prohlídce

laboratorní vyšetření cholesterolu, včetně triacylglycerolů, v 18 letech a dále ve 30, 40, 50 a 60 letech věku,

vyšetření glykemie v 18 letech a od 40 let věku ve dvouletých intervalech

stanovení okultního krvácení ve stolici speciálním testem u osob od 50 let věku, od 55 let možno nahradit doporučením k provedení screeningové kolonoskopie jednou za 10 let

ženy od 45 let věku budou odeslány co 2 roky k mamografickému vyšetření prsů

Co pojišťovny nehradí, ale lékaři doporučují.

Muži nad 50 let by měli absolvovat vyšetření prostaty.

Muži i ženy by měli v 50 letech absolvovat kolonoskopické vyšetření na rakovinu tlustého střeva.

U žen je doporučeno v roce, kdy neproběhne mamografické vyšetření prsů, provést ultrazvukové vyšetření prsů.

Výsledek preventivního vyšetření se dozvíte hned po jeho ukončení. Lékař vám vypíše zprávu s jeho závěry. Výsledky laboratorního vyšetření jsou známy obvykle následující den nebo do jednoho týdne. Preventivní prohlídka zhodnotí váš celkový stav. Jejím výsledkem jsou konkrétní závěry. V případě nálezu zajistí lékař poskytnutí potřebné zdravotní péče. Pokud je to v jeho kompetenci, léčí pacienta sám, pokud zjištěný problém vyžaduje specializovanou péči, předá pacienta specialistovi.

Na závěr rada MUDr. Jany Štěpánkové: „Nepodceňujte význam preventivní prohlídky! Pokud máte nějaké obtíže, nečekejte na termín prevence a jděte k lékaři ihned.“

Vážení čtenáři, rádi bychom vám připomněli, že v příštím čísle bude naši trilogii článků uzavírat MUDr. Ivo Zábranský z urologické ambulance na poliklinice Therápon 98, a.s. v Kopřivnici, která je umístěna ve druhém patře budovy A.

Pokud máte nějaké zvídavé otázky k dnešnímu či následujícímu tématu, zasílejte je na adresu:

petra.bohacova@denik.cz.

Prvního tázajícího po zásluze odměníme vstupenkou v hodnotě 250,- Kč do rehabilitačního a relaxačního centra Therápon Aqua v Kopřivnici. Vstupenka je přenosná s možností čerpání do konce kalendářního roku na veškeré služby v Theráponu Aqua bazén s protiproudem a masážními tryskami, whirlpooly se světelnými efekty, aromatické koupele v hydromasážních vanách, luxusní sauny, masáže.

Autor: Redakce

17.4.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Babí léto v Ostravě, 18. říjen 2017. Ilustrační foto.
18

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

PETŘVALDŠTÍ fotbalisté (v bílém) prohráli venku podruhé v řadě.

I. B třída, sk. B: Petřvald padl ve Strahovicích. Čelo se vzdaluje

Souhrn I. B třídy, sk. D: V Tiché se po emotivním závěru body dělily

Fulnecká mašina neklopýtla ani při derby v Odrách, kde se však výhra 4:2 nerodila lehce. Důležitý body uhrál Starý Jičín, který doma přetlačil Kopřivnici 3:2.  

Představujeme prvňáčky ze Základní školy Komenského 68, Nový Jičín

Deník přináší další díl seriálu Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím představujeme tabla jednotlivých prvních tříd základních škol Novojičínska, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu na straně 4 a na webu. Deník si tak mohou koupit na památku. 

Vojáci opětovali palbu. Aktivní zálohy střežily a bránily důležité objekty

/FOTOGALERIE/ Militantní skupiny vysazené v kraji s cílem škodit zajišťovali a v případě přepadení nebo léček palbou ničili záložáci spadající pod Krajské vojenské velitelství Ostrava. I to měli v náplni cvičení Safeguard 2017.

Čáp Václav zatím doletěl do Turecka. Kde přezimuje?

Potomek nelétavého páru čápu černých ze Záchranné stanice v Bartošovicích byl vypuštěn na konci srpna.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení