V polovině loňského října pak bylo oznámeno, že huť chce koupit britská společnost Liberty House, která je součástí globální skupiny GFG Alliance podnikatele Sanjeeva Gupty. Zatímco loni na podzim jednali zástupci Liberty Housu s odboráři z huti několikrát, v posledních týdnech kontakty ustaly.

„Momentálně máme jen zprostředkované informace. Zástupci Liberty Housu by snad měli přijet do Ostravy tento týden. Přesný termín zatím nemáme,“ uvedl pro Deník předseda základní organizace OS KOVO ArcelorMittal ČR Petr Slanina.

Předseda základní organizace OS KOVO ArcelorMittal ČR Petr Slanina říká:

„Rozpadu Nové huti rozhodně nečinně přihlížet nebudeme“

Na otázky týkající se jednání se zástupci Liberty Housu i aktuální situace v kunčické huti Deníku odpověděl předseda základní organizace OS KOVO ArcelorMittal ČR Petr Slanina.

V posledním vydání odborářského zpravodaje eNHáčko se objevily i kritické příspěvky odboráře Vítězslava Praka a předsedy OS KOVO ArcelorMittal Tubular Products Ostrava (závod rourovna) Petra Zegzulky. Ti se podivují nad propadem výroby a úbytku zakázek ve válcovně, respektive rourovně…

Vedení firmy se nás snaží přesvědčit o nezávislosti manažerů na ArcelorMittalu. Nicméně propad zakázek nás vede k zamyšlení, zdali tomu tak opravdu je. Momentálně si prověřujeme, zdali se propad týká i jiných oceláren.

Ilustrační foto
Lidl prodavačkám opět přidá. Po třech letech mzda přesáhne 31 tisíc

V takové situaci a atmosféře lze předpokládat, že zaměstnanci současným stavem nadšeni nejsou. Neodcházejí z firmy zkušení a kvalitní pracovníci, kteří by jí mohli v budoucnu chybět?

Ano, stává se mi, že se na mě zaměstnanci obracejí ohledně budoucnosti firmy. Vzhledem k tomu, že mi hodně záleží na této firmě, tak se snažím těmto zaměstnancům vysvětlovat, ať nedělají ukvapená rozhodnutí a zůstanou ve firmě. Doufám, že ti, kteří na mě dají, toho nebudou muset litovat.

V současnosti se čeká na vyjádření Evropské komise, zda „prodej schválí“. Dá se říci, jestli jako odboráři můžete v současnosti ohledně toho chystaného prodeje nějak zasáhnout?

Dáváme novému majiteli, ať to bude kdokoli, jasně najevo, že nemůže očekávat loajalitu zaměstnanců, pokud se bude chovat jako stávající majitel. Pokud neuvidíme jasné kroky do budoucna, nebudeme nečinně přihlížet pozvolného rozpadu Nové huti.

Ilustrační fotografie.
Ostravané na jídle nešetří, chtějí kvalitu. Kolik stojí polední menu v kraji?