Do konce března mohli studenti středních a vysokých škol, absolventi nejrůznějších technických oborů a lidé z řad technicky nadané veřejnosti zasílat do prvního ročníku soutěže své návrhy a projekty.

Jejich úkolem bylo navrhnout podle svých nápadů a představ budoucí výrobek společnosti Tatra Trucks, a to v kategorii těžkých nebo středně těžkých nákladních automobilů, který by po roce 2020 našel na trhu uplatnění.

KVĚTNOVÉ KLÁNÍ PŘED POROTOU

V průběhu dubna vzešla z prvního kola užší skupinka finalistů. Ti se zanedlouho, už v květnu, postaví před odborné porotce, aby jim představili své práce. „U velké části technických návrhů mne zaujala výborná znalost našich současných výrobků. Lze konstatovat, že v řadě případů se autoři zaobírali podobnými úvahami jako my," řekl k soutěžním návrhům technický ředitel Tatra Trucks Radomír Smolka.

„Nelze tak vyloučit, že v budoucnu se některé tyto prvotní úvahy uplatní, podobně jako u nejlépe hodnocených designových prací," poznamenal dále technický ředitel společnosti.

O celkovém vítězi a nejlepším projektu bude rozhodovat generální ředitel společnosti Tatra Trucks Martin Bednarz spolu s Radomírem Smolkou nebo Martinem Machalou. Do odborné poroty zasedne také personální ředitelka kopřivnické automobilky Hana Bobrovská, vedoucí odboru konstrukce Josef Jakubec či vedoucí marketingového oddělení Jiří Kašpárek. Nebude chybět ani David Vršecký, který je nejen závodním pilotem a členem závodního týmu Tatra Buggyra Racing, ale rovněž konstruktérem.

Soutěžící zpracovávali své projekty rozdílnými způsoby. Porotci tak budou hodnotit návrhy vypracované v podobě od jednostránkových náčrtů až po propracované 3D vizualizace, detailní technické popisy či reálné tvarové modely.

„V oblasti designu většina návrhů zdůrazňovala primární vlastnosti vozidel Tatra, a to robustnost a spolehlivost," uvedl tiskový mluvčí Tatra Trucks Andrej Čírtek s tím, že se tyto návrhy mohou stát inspirací při výběru vnější podoby budoucích generací vozidel Tatra.

CENY, STIPENDIUM, PRAXE I PRÁCE

Autoři nejlepších prací získají kromě zajímavých věcných cen a stipendia také možnou praxi přímo v kopřivnické společnosti. Absolventi se naopak mohou těšit na nabídku pracovního místa. Projektem

„Navrhni svoji Tatru a staň se Tatrovákem" chce vedení firmy podpořit technické obory a technické vzdělávání v České republice vůbec, a tím přispět k celkovému rozvoji českého průmyslu. Současně proto na vybraných středních a vysokých školách probíhaly různé přednášky s konstruktéry a manažery společnosti Tatra Trucks.

„Tento projekt neslouží jen Tatra Trucks, ale celému českému automobilovému průmyslu," dodal na závěr generální ředitel kopřivnické automobilky Martin Bednarz s tím, že projekt zamýšlejí jako dlouhodobý a nemělo by tedy zůstat jen u tohoto prvního ročníku.

Ivana Reková