Jediný světový výrobce malé přenosné trouby na kurzu neprodělává, protože neobchoduje v britských librách, nýbrž v eurech, řekl dnes ČTK obchodní ředitel společnosti Ivo Svoboda. Do Británie směřuje každoročně kolem 55 procent produkce Remosky.

Frenštátská firma pronikla do britských domácností v roce 2000, tedy v době, kdy tamní měna měla hodnotu 63,80 koruny. Nyní je na 39,50 koruny. Cena elektrospotřebičů ve velké Británii je podle Svobody nejméně tři roky stejná. Malá trouba stojí asi 80 liber (3160 korun) a velká je za 100 liber (3950 korun). Firma už vyvezla na britský trh vše, co bylo pro celý letošní rok objednáno, tedy 12.000 remosek. Loni tam za celý rok prodala asi 10.000 výrobků.

Výrobce remosky ustál podle Svobody i první výrazný pokles eura z 35 na 30 korun před několika lety. "V té době jsme s Angličany vedli jednání, aby přistoupili na zvýšení ceny. Angličané jsou džentlmeni, takže se nám to podařilo vykompenzovat tímto způsobem. V eurech platíme také materiál nakupovaný v zahraničí, takže nám je jedno, za kolik euro je," řekl Svoboda.

S.r.o. Remoska ročně vyrobí kolem 32.000 kusů elektrospotřebičů. Část své produkce vyváží také do Austrálie, do Německa a do Švédska. Firma má nyní méně než 30 zaměstnanců a zhruba rok jen jediného majitele. Ten kromě firmy vlastní také ochrannou známku Remoska z roku 1957.