Jednání začala minulý týden a jsou teprve na začátku. „Museli jsme si ujasnit situaci, jaký mají majitelé záměr s celým areálem. Potom jsme si je minulý týden povolali a chtěli jsme vědět, co zamýšlejí. Nějakým způsobem tam výroba končí, dá se říct, a my, protože máme nějaký územní plán, potřebujeme vědět, co se tam bude dít dál,“ informoval Jaroslav Štekbauer, místostarosta Fulneku a zároveň přiznal, že se jedná teprve o fázi informací, kdy zjišťují, jestli majitel prodá celý areál nebo jej chce rozprodat po budovách. Záměry se poté budou projednávat v radě a zastupitelstvu měs­ta.

Průběh jednání potvrdil i jednatel společnosti Ivacar Ivančice Josef Smrkovský. „Retex tam nebude určitě. Končí, protože nemá práci pro lidi. Jako nájemce budov končí. Jednáme s městem o budoucnosti areálu,“ potvrdil. Vyjádření společnosti Retex k propouštění se bohužel nepodařilo do uzávěrky sehnat.

Místostarosta se také zmínil o tom, že se o areál zajímal i obchodní řetězec. „Informace od jednatele Smrkovského byla taková, že v dnešní době má obavy, aby tam vůbec někdo ještě začal s výrobou. Dokonce nastínil, že by se z toho daly udělat obytné domy,“ prozradil Štekbauer. Tento záměr je pro město přitažlivý. Žádostí o bydlení ve Fulneku je podle místostarosty mnoho, ale peněz na vybudování bytových jednotek málo.

Další náhled na věc přinesla i památková péče. „Určitě chceme podat žádost o zapsání na seznam kulturních památek v nejbližší době. Zpracujeme podklady a potom se uvidí. S panem Smrkovským jsme ještě nejednali, ale určitě bychom s ním jednat chtěli,“ sdělil Zdeněk Orlita, referent památkové péče. „Je to samozřejmě zásah do práv majitele a on se k tomu zapisování bude vyjadřovat. Problém je v tom, že když ten objekt bude prohlášen za památku, prodejnost toho objektu klesne o takových čtyřicet procent. V případě prohlášení, majiteli z toho čiší nějaká práva a samozřejmě i povinnosti. Může čerpat různé programy a dotační tituly a má lepší podmínky, než kterýkoli stavebník na trhu. Ale je tady taky spousta povinností. Nikdo mu tam například nepovolí, aby odboural kus objektu,“ objasnil.

Další osud objektu, kde nyní vyrábí společnost Retex, je tedy nejasný. Ovlivňovat jej bude jak samotný vlastník a město, tak i památkáři.