Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Riziko rakoviny prostaty roste u mužů s věkem

Kopřivnice - V dalším ze série článků z rubriky „Hlídejte si své zdraví aneb lékař radí" se zastavíme v urologické ambulanci ve druhém patře na poliklinice Therápon 98, a. s. v Kopřivnici. V posledních letech výrazně přibývá případů rakoviny prostaty, je proto na místě věnovat tomuto onemocnění dostatečnou pozornost.

15.5.2012 1
SDÍLEJ:

Prostata - ilustrační fotoFoto: shutterstock.com

Více o této nemoci nám řekne MUDr. Tomáš Vágner, který je nejen lékařem na urologické ambulanci v Therápon 98, a. s., ale také lékařem urologického oddělení nemocnice v Novém Jičíně.

Zhoubné onemocnění prostaty rakovina prostaty je v současné době jedním z hlavních problémů urologů ve vyspělých západních zemích. V současné době je rakovina prostaty druhým nejčastějším typem zhoubného nádoru u mužů v České republice. Vzhledem k narůstajícím možnostem včasné diagnostiky a účinné léčby se detekce tedy diagnostikování rakoviny prostaty, přesouvá do nižších věkových kategorií.

Primární prevence tedy zabránění vzniku karcinomu prostaty, zatím není známa. Vznik karcinomu prostaty je složitý proces, vznikající a rozvíjející se na bázi molekulární úrovně řízení dělení, vývinu a zániku buněk tedy základních stavebních prvků každé tkáně a orgánu. Přesto některé faktory podmiňující výskyt rakoviny prosaty známy jsou:

- genetická dispozice Je známo, že v případě výskytu rakoviny prostaty v přímé genetické linii, tzn. u přímých potomků mužského pohlaví, narůstá riziko onemocnění rakovinou prostaty 3x až 11x a tito muži by měli být sledováni urologem od 40 let věku

- závislost na věku Riziko rakoviny prostaty narůstá s věkem. U muže věku 60 let je pravděpodobnost přítomnosti bezpříznakové rakoviny prostaty asi 50%, u muže ve věku nad 80 let lze očekávat nález rakoviny prostaty v 75 %, přičemž s velkou pravděpodobností přítomnost tohoto nezjištěného, a tudíž neléčeného, onemocnění neohrožuje a nekrátí délku života.

- přítomnost mužského pohlavního hormonu U mužů po kastraci (tzn. odnětí varlat), v předpubertálním období, či s vrozenou poruchou produkce mužského pohlavního hormonu nebyla rakovina prostaty zjištěna.

- vlivy etnické a geografické U populace mužů žijících v Asii je výskyt rakoviny prostaty významně nižší než u evropské a severoamerickké populace. Tento rozdíl ale klesá u Asiatů přesídlených déle než 25 let do Evropy či Severní Ameriky.

- dietní a stravovací návyky Byl zjištěn snížený výskyt rakoviny prostaty v populaci konzumující především zeleninu a ryby, a naopak vyšší výskyt při konzumaci především živočišných tuků.

- Významnou úlohu může mít i nadváha (obezita) a chronický zánět prostaty. Oba tyto možné faktory jsou předmětem výzkumu a studií.

V současné době na základě údajů lékařských studií založených na faktech není znám jednoznačný způsob primární prevence tj. primárního zabránění vzniku rakoviny prostaty. Jistě je vhodná a prospěšná úprava a změna životního stylu, stravovacích návyků, složení stravy a redukce nadváhy. Otázkou zůstává problém včasné diagnostiky a léčby tzv. signifikantního tj. délku a kvalitu života limitujícího a ohrožujícího karcinomu prostaty. V současné době je doporučeno vyšetření buď symptomatických mužů tj. pacientů s potížemi a příznaky (potížemi s močením, krví v moči, bolestmi podbřišku a zad, přítomnosti krve ve spermatu…), pacientů s genetickou dispozicí (jak uvedeno výše) a dále pacientů s aktivním zájmem o preventivní vyšetření a případnou léčbu tímto vyšetřením evevntálně zjištěné rakoviny prostaty.

Mezi základní urologické vyšetření patří vyšetření prostaty pohmatem přes konečník, stanovení hladiny PSA v krvi (hladiny prostata specifického antigenu) a ultrazvukové vyšetření. V případě abnormálních nálezů, s podezřením na možnou přítomnost rakoviny prostaty, je nezbytná biopsie prostaty odběr vzorků tkáně prostaty k mikroskopickému vyšetření.

V případě stanovení diagnózy rakoviny prostaty lékař stanoví a doporučí další léčbu pacienta. Typ léčby závisí na rozsahu onemocnění, věku, komplikujících onemocněních a v neposlední řadě na přání a rozhodnutí dobře informovaného pacienta.

V urologické ambulanci Polikliniky Therápon 98, a. s. v Kopřivnici provádíme standardní vyšetření stran prevence a časného záchytu rakoviny prostaty. Ve spolupráci s urologickým oddělením nemocnice v Novém Jičíně pak realizujeme biopsie prostaty a léčbu pacientů s již prokázanou rakovinou prostaty metodami operačními, minimálně invazivními (laparoskopická či roboticky asistovaná radikální prostatektomie), ozářením, hormonální léčbou či chemoterapií.

Pokud máte nějaké otázky k dnešnímu tématu a rádi byste se MUDr. Tomáše Vágnera z urologické ambulance v Therápon 98 na něco zeptali, zasílejte je prosím na e-mailovou adresu: petra.bohacova@denik.cz

V závěru bychom se rádi vrátili k článku MUDr. Jany Štěpánkové z ordinace praktického lékaře v Therápon 98, a.s., který jsme uveřejnili v minulém čísle, a odpověděli tak p. Aleně Kovářové, jež zaslala svůj dotaz jako první.

„Ráda bych se zeptala paní doktorky, jak často se má odebírat krev a na jaká vyšetření slouží." Odpověď MUDr. Jany Štěpánkové zní: „Evidentně se paní ptala na to, co už bylo v článku uvedeno. Odběr krve laboratorní vyšetření cholesterolu, včetně triacylglycerolů, v 18 letech a dále ve 30, 40, 50 a 60 letech věku. Odběr krve vyšetření glykemie v 18 letech a od 40 let věku ve dvouletých intervalech."

Jako druhá zaslala svůj dotaz p. Anna Janíková z Kopřivnice, která se ptá: „Dobrý den, díky moc za vaše informace ohledně preventivní prohlídky. Je to skutečně dobré, si nechat udělat prohlídku, poradím hlavně manželovi, ať si ji zajde udělat. Chtěla jsem se zeptat na vyšetření prostaty po 50. Zdravotní pojišťovna to prý neplatí, takže když půjde manžel na to vyšetření, zaplatí 30 Kč, nebo více?" Odpověď MUDr. Jany Štěpánkové zní: „Pokud má potíže s prostatou nebo močením, tak jej obvodní lékař zašle na urologické vyšetření, nebo mu odběr PSA odebere sám v rámci preventivního vyšetření."

Autor: Redakce

15.5.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Hokejisté HC Tatry Kopřivnice darovali krev v krevním centru v Ostravě-Porubě.
18

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

PATRIK FULNEK přispěl k výhře nad pražskou Duklou, ve které působil jednu sezonu, sedmi góly.

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Ve vlaku hořelo. Okolnosti vyšetřuje policie

Policisté vyšetřují okolnosti požáru, který vypukl na toaletě železničního vozu vlakového spoje R 820 směřujícího z Bohumína do Brna. Stálo se tak 1. října kolem jedenadvacáté hodiny.

Dvojitý úspěch novojičínských basketbalistů: výhra v soutěži a postup v poháru

Basketbalisté Nového Jičína se nejprve v neděli dočkali druhého vítězství v nové sezoně 1. ligy, sk. Východ, když v domácím prostředí zdolali rezervu Opavy 79:68 a ve středu pak uspěli i ve 3. kole českého poháru, když z palubovky druholigové Holice přivezli postup po vítězství 75:65.

Ďáblové nenechali rozjet Tatru a ovládli i druhé derby

Druhé derby v sezoně mezi druholigovými hokejisty Kopřivnice a Nového Jičína, které shlédlo devět stovek diváků, nabídlo drama až do závěrečné sirény, tři větší tresty, ale na konci pak znovu novojičínskou radost. Hostující Ďáblové totiž stopli Tatru i podruhé v sezoně a díky pátému vítězství v řadě si drží výtečné 3. místo.

Výstava ve Frenštátě připomíná svatební dny

/FOTOGALERIE/ Svatební den je jistě možno považovat za jeden z nejhezčích v životě. Tento slavnostní okamžik připomíná výstava v Klubu důchodců ve Frenštátě pod Radhoštěm.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení