Jako jedna z mála institucí, které Deník na Novojičínsku oslovil, navýšil cenu vstupného kopřivnický bazén. Nutno však dodat, že milovníci plavání zde za poslední tři roky platili vždy stejně.

„Zvedli jsme cenu o pět až deset korun na vstup,“ potvrdil zdražení Milan Gilar, ředitel Správy sportovišť Kopřivnice. Ten také vysvětlil, že za tímto nepopulárním krokem nestojí jen změna DPH. „Už jsme měli tři roky neměnné ceny a opravdu to navýšení energií a ostatních výdajů za ty roky je tak výrazné, že jsme to museli trochu potáhnout, ale pořád jsme v průměru v nižší cenové hladině,“ upřesnil. Hodinová návštěva krytého bazénu v Kopřivnici tak dospělého člověka vyjde na padesát pět korun, bude-li se chtít zdržet hodiny dvě, připlatí si pouze patnáct korun.

Stejný obnos peněz jako loni si mohou vzít na plovárnu lidé ve Frenštátě pod Radhoštěm i v Novém Jičíně. Ve městě klobouků si provozovatelé se vzrůstem daně příliš lámat hlavu nemuseli, neboť nejsou ani plátcem DPH.

Ani fanoušci stříbrného plátna nemusejí mít příliš velké obavy z toho, že je čekají větší výdaje při návštěvě kin. Také proto, že jejich ceny jsou ze značné části ovlivněné distributory. „Distributor nám vždy zadá cenu, pod kterou se my nesmíme dostat. Pořád se to pohybuje v relaci devadesát až sto deset korun,“ konstatovala ředitelka novojičínského Kina Květen Kateřina Novotná a jedním dechem dodala: „Za čím nižší cenu budeme prodávat, tím více lidí přijde.“ Ani ředitel Kulturního domu v Kopřivnici Jaromír Naleraj nepřistoupil k navýšení vstupného na popud změny DPH směrem nahoru.

Co se týče novojičínského Beskydského divadla, ředitel Pavel Bártek hlásí: „Ceny jsou beze změn. Naše cenová politika je složitější než promítání DPH do ceny vstupného. Musíme brát v úvahu spoustu jiných záležitostí, ať už jde o kupní sílu občanů, včetně jejich zájmu o divadlo. Jde o hranici, kdy už divák váhá, jestli si má vstupenku koupit. Jak říkám, těch okolností, které bereme v úvahu při tvorbě cen, je více,“ dodal Bártek.