Jak výrazně obchodníci zlevnili, se vydávám vyzkoušet na vlastní kůži. Nejen do nákupního centra, ale i do obchodů na ostravském Masarykově náměstí a v přilehlých ulicích.

Ve středu vpodvečer bloumám po areálu nákupního centra a střídavě pokukuji po cenách zboží v obchodech se vším možným. Z cenovek mám po pár minutách hlavu slušně zmatenou. Většinou se sice dočtu, kolik stálo zboží před slevou a kolik stojí po ní, ale propočítávání čísel a zjištění, jestli obchodník skutečně šel s cenou dolů o desítky procent, už je složitější.

V obchodě s obuví je ale znát, že tady zlevnili. Zimní pánské boty, kotníkové, bych pořídil už za necelých šest stovek. Totéž platí i u dámských kozaček. Takové podobné si kupovala manželka před rokem, a stály minimálně o čtyři stovky více. Nyní je nabízejí za baťovských 699 korun, porovnávám v duchu.

V dalším obchodě, prodávají tady trička, svetry, pulovry a mnoho dalších druhů oblečení, mají na cenovkách výrazně oranžové miniaturní štítky s novými cenami. Jedna z cenovek je trochu odlepená. Když ji opatrně odlepím celou, vidím, že cena pod ní je na korunu stejná jako ta nová. Tady to s těmi slevami až tak žhavé nebude, říkám si a mířím do další prodejny.

Opak slevy?

V té jsem asi před čtvrt rokem koupil manšestráky za pětistovku. Pořídil bych je ve výprodeji laciněji? Když vidím cenovku 649 korun, odpověď je jasná.

Zkouším porovnat ceny zboží, které pod náš vánoční stromek nadělil před necelými čtrnácti dny Ježíšek. Autodráhu, kterou jsme koupili za téměř sedmnáct stovek, bych počátkem roku pořídil za 1499 korun. S trochu smíšeným pocitem míjím i prodejnu elektrospotřebičů, ve které upozorňují na slevu topinkovače. Přesně ten, který je ve slevě za 460 korun, jsem koupil před necelým měsícem o dvě stovky dráže.

Celkem lákavě naopak vypadá nabídka v optiku. Pěkný rámek za devět stovek. „Tak to by se mohlo vyplatit,“ říkám si v duchu. Brýle totiž potřebuji.

Ve středu večer jsem si je ale koupit nemohl. Po zkušenostech z minulých let, kdy jsem se vracel o pár stovek, v horším případě i tisícovku či dvě chudší, jsem tentokrát vsadil na jistotu.

Na letošní porovnávací průzkum výprodejů a slev jsem tak do obchodů vyrazil bez platební karty a v kapse jsem měl jen pár drobáků pro strýčka Příhodu.

K TÉMATU

Dejte pozor na ceny i značení,doporučuje obchodní inspekce

Nepodléhat reklamám a lákání k supervýhodným nákupům. Kupovat jen to, co skutečně potřebujete nepotřebná věc je drahá i za korunu. Takové doporučení dává spotřebitelům Česká obchodní inspekce (ČOI). „Určitě je třeba vyžádat si doklad o koupi (paragon) se všemi náležitostmi a uschovat jej pro případnou reklamaci. Před koupí by si měl zákazník výrobek prohlédnout a zkontrolovat, jestli je kompletní, vybaven údaji o výrobci případně distributorovi i výrobku. U výrobku má být i návod k použití, a to v českém jazyce,“ upozorňuje mluvčí ČOI Miloslava Fléglová. Podle ní i na zlevněné zboží platí záruční doba 24 měsíců (s výjimkou slevy zboží pro určitou vadu, která však nebrání řádnému užívání. O ní však musí být spotřebitel informován předem a konkrétní důvod slevy musí prodávající v dokladu o koupi vyznačit). „Na zlevněné zboží bez vady nemůže prodávající záruční lhůtu nebo další práva spotřebitele nijak omezit,“ dodala Fléglová.

GLOSA BŘETISLAVA LAPISZE

Jak to Ludva zase zbabral

Zcela jednoznačný a nekritický. Tak lze popsat vztah vzdáleného strýce Ludvy k velkým marketům a později i k různým výprodejům. Není se co divit, Ludva se narodil mezi dvěma světovými válkami a jak tvrdil, „byl vždy příznivcem volného obchodu a osobní svobody“.

Když otevřeli počátkem devadesátých let minulého století v Ostravě první hobbymarket pro kutily, vystál před jeho otevřením dlouhou frontu, aby se domů vrátil se třemi stowattovými žárovkami a několika speciálními vrtáky (které ale do jeho letité vrtačky nasadit nešly).

V dalších letech hlavně počátkem roku pročítal pečlivě všechny možné letáky a vybíral zaručené kaufy ve všemožných výprodejích a slevách. Teta Ludvovi nechtěla radost zkazit úplně, ale ze společné kasy mu rok od roku dávala na takové nákupy méně peněz.

Definitivní stopku svým pochůzkám prastrýc dostal, když místo osmi rohlíků, půlky chleba a kysaného zelí, které měl nakoupit v nedaleké večerce, zase zabloudil do marketu. Skončil už u vchodu u mladé a pěkně upravené slečny, která mu do vozíku za nepřetržitého švitoření naskládala tři krémy zdarma. „Až za ten čtvrtý, pane, zaplatíte,“ vemlouvavě mu skoro zašeptala a rychle si od něj nechala vysázet pět stokorun.

Tři miniaturní vzorky krémů proti vráskám a jedno větší balení krému samoopalovacího, který místo potravin vyložil na kuchyňský stůl před svou třiaosmdesátiletou družku, znamenaly pro Ludvu konečnou.