Skauti z belgické organizace La Hulpe zde táboří ve stanech a opravují 250 let starou zeď areálu zámeckého pivovaru.„Padesát belgických skautů přijelo do Rýmařova s tím, že nám budou týden pomáhat a týden cestovat. Kontaktovali se s námi přes Charitu, která jim dala tip. Máme sice v pivovaru nějaké zázemí pro dobrovolníky, ale jen asi pro 15 lidí. Abychom mohli ubytovat tak velkou skupinu pomocníků, museli jsme si od města pronajmout louku před pivovarem. Rýmařovský pan starosta přivítal belgické skauty hned po příjezdu. Má radost, že se kolem pivovaru konečně něco děje. Historický pivovar nás prostě baví, a pan starosta to dokáže ocenit,“ představil skupinu belgických pracantů Jakub Kříž, předseda Spolku pro obnovu pivovaru Janovice.

Mezinárodní workcamp v bývalém hraběcím pivovaru v Janovicích u Rýmařova. Červenec 2021.
Chtějí zase vařit mok. Parta z ciziny opravuje na Bruntálsku historický pivovar

Rýmařovský pivovar má nečekaný mezinárodní ohlas. Loni sem vyslalo brigádníky ze všech koutů Evropy Sdružení dobrovolných aktivit INEX. Moc se jim tady líbilo. Do konce prázdnin přijedou další, a bude jich ještě více než loni.

V Janovicích u Rýmařova se belgičtí skauti pustili do oprav zdi v areálu Harrachova zámeckého pivovaru. Léto 2022.V Janovicích u Rýmařova se belgičtí skauti pustili do oprav zdi v areálu Harrachova zámeckého pivovaru. Léto 2022.Zdroj: Deník/František Kuba

„Belgičtí dobrovolníci pracují šest hodin denně a po zbytek dne mají program, který jim připravuje sedm vedoucích. Večer se zpívá a hraje u ohně. Skauti znají všelijaké poznávací i zábavné hry, takže se nikdy nenudí. Mají v Rýmařově k dispozici autobus, kterým přijeli. Byli už třeba v Edrovicích na rybníku Bahňák, a chystají se třeba na Praděd. Mají v plánu se vydat po okolních hradech, zámcích a pamětihodnostech,“ uvedl Jakub Kříž.

Bývala tu maštal i ubytovna

Památkově chráněná je budova pivovaru, zámek, i zahrada mezi nimi, ale havarijní zeď se samostatnou parcelou už ne. Na zdí se podepsal zub času. Prorostly jí kořeny stromů, a v některých částech ji značně poškodily. „Zeď je samozřejmě významná hodnota v rámci většího památkového celku, a tak k ní přistupujeme. Snažíme se při opravách recyklovat původní kameny i cihly. Máme sice v záloze také nové cihly, ale zatím nebyl důvod je použít. Chystáme se ve zdi zrušit novodobé tvárnice a zrekonstruovat klenby,“ doplnil Jakub Kříž.

Vernisáž prkenné křížové cesty v zaniklé vesnici Pelhřimovy na Osoblažsku. 22.7. 2002
Unikát z Osoblažska, prkennou křížovou cestu studenti představili veřejnosti

Různé materiály i zednické techniky napovídají, že zeď byla za dobu své existence mnohokrát přestavovaná. „Plnila různé účely. Původním posláním zdi nebylo ohradit areál zámecké nebo pivovarské zahrady. Byla to vlastně taková podlouhlá budova. Zeď bývala součást stájí, které byly později přebudovány na ubytovnu pro zaměstnance pivovaru. K hraběcímu pivovaru patří dělníci i maštale. V okolí stála řada dalších budov, které plnily funkce zázemí pivovaru a zámku,“ ohlédl se do historie Jakub Kříž.

Zatím není zřejmé, zda by zeď ve finální podobě měla dostat také omítku. „Aktuálně se ji snažíme zachránit tím, že se soustředíme na havarijní části, aby se už dál nebortila. Až skončí záchranná fáze a zeď bude bezpečná, přijde čas uvažovat, co s ní dál. Chceme hlavně zpřístupnit a zatraktivnit tuto část zahrady pro veřejnost. Proto skauti také uklízí a zplanýrují okolí zdi, abychom ten prostor mohli otevřít. Nechceme pivovar izolovat od zámku ani od veřejnosti, právě naopak,“ uzavřel Jakub Kříž, který je jedním ze spolumajitelů zámeckého pivovaru.