Důležitý kontrakt v hodnotě více než 300 milionů korun se podařilo uzavřít podniku VOP CZ ze Šenova u Nového Jičína.

Podnik podepsal na dobu přibližně jednoho a půl roku smlouvu s významným zahraničním výrobcem vojenské techniky ze Středního východu. Díky tomu tam kromě stávajících pracovníků najdou práci další desítky lidí.

VOP CZ - zaměstnává více než 900 lidí
roční tržby dosahují 1,3 miliardy korun
- vyráběl 90 vozidel Pandur II pro českou armádu, včetně vývoje speciálních variant
modernizoval bojový tank T-72 M4CZ

„Uzavření smlouvy je potvrzením dobré strategie podniku, který se chce intenzivně rozvíjet v oblasti vojenského průmyslu. Vzhledem k vojenské povaze zakázky pro renomovaného zákazníka jde o klíčový projekt pro další rozvoj spolupráce nejen v daném regionu," uvedl po podpisu smlouvy ředitel podniku Marek Špok. Novému managementu se tak daří realizovat strategii, jejíž součástí je nejen rozvoj podniku, ale také návrat do vojenského průmyslu.

V posledních letech totiž VOP CZ odkláněl své obchodní a výrobní aktivity od vojenských oprav a výroby především do civilního sektoru, kde nabízí kooperační strojírenskou výrobu.

Civilní i vojenské

Státní podnik již nyní opravuje desítky tanků pro jiného soukromého zákazníka a nově připravuje další možnosti spolupráce na různých projektech jak pro vojenské, tak pro civilní účely.

Ve spolupráci s Univerzitou obrany v Brně například vyvíjí moderní autonomní robotický systém UGV TAROS V2, který je považován za budoucnost bojových akcí.

Součástí strategie je také komplexní a dlouhodobé zajištění oprav a životního cyklu výrobků v české armádě. Podnik má totiž v této oblasti dlouholeté zkušenosti, know-how i potřebné technologické vybavení. „VOP CZ byl, jako státní podnik, původně zřízen pro potřeby českého ministerstva obrany a Armády ČR, a je proto logické, aby tady nadále probíhala intenzivnější spolupráce. Na Ministerstvu obrany ČR přesto nejsme existenčně závislí, absolutní většina tržeb pochází od soukromých zákazníků. Armáda však z principu své činnosti vyžaduje bezpodmínečný a spolehlivý servis, proto vede podnik, který je pro tento účel přímo vytvořen zákonem," připomněl Marek Špok.

Civilní strojírenský program v současné době představuje více než 80 procent tržeb podniku. V něm podnik spolupracuje na výrobě částí strojů či na montážích finálních produktů se světovými výrobci a prodejci stavební a manipulační techniky.