Oproti konci roku 2011 došlo v novojičínském regionu k nárůstu nezaměstnanosti o tři desetiny, a bez práce je tak 7801 lidí.

Pro novoroční období je tento vývoj typický, neboť s koncem prosince skončily mnoha lidem pracovní poměry, především ty na dobu určitou a brigády.

Úřady práce plní hlavně muži

Na Novojičínsku převládají mezi nezaměstnanými muži, a to o sedm set. „Na nárůstu nezaměstnanosti se v lednu opět podíleli především muži, jejich počet vzrostl o 19,6 tisíce, počet žen vzrostl pouze o šest tisíc,“ přiblížila celostátní vývoj Viktorie Plívová, tisková mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí.

V Moravskoslezském kraji zaznamenaly všechny ostatní okresy výraznější nárůst nezaměstnanosti, a její míra na Novojičínsku je po Frýdecko-Místecku vůbec druhá nejnižší. V mikroregionálním měřítku se s největším nedostatkem práce potýká Odersko (14,39 %) a Bílovecko (10,28 %). Co se týká volných míst, těch meziměsíčně ubylo více než padesát a k poslednímu lednu jich úřad práce nabízel 519. Na jednu pozici tak čeká fronta téměř sedmnácti žadatelů. To je však relativně nízké číslo oproti Jesenicku, kde jich na jedno místo připadá bezmála šedesát. Pro srovnání z pohledu nezaměstnanosti v okrese v nejhůře zasaženém Odersku se o jednu práci dělí sedmačtyřicet uchazečů.

O jaké pozice měly firmy na Novojičínsku největší zájem, sdělila ředitelka krajské pobočky úřadu práce v Ostravě Yvona Jungová. „Nejčastější volná hlášená místa byli svářeči, manipulační dělníci ve výrobě, všeobecní administrativní pracovníci, seřizovači a obsluha obráběcích strojů, dále pak specialisté v oblasti prodeje produktů a služeb, doručovatelé listovních poštovních zásilek a řidiči nákladních automobilů,“ informovala.

V rámci dosaženého vzdělání je mezi lidmi se základní školou nejčetnější poptávka po pošťácích, u vyučených po svářečích, u maturantů po specialistech v oblasti kvality a nakonec u vysokoškoláků po elektrotechnicích.