Po letitých problémech přišly ze Studénky pozitivní zprávy. Společnost MSV Metal Studénka se devět měsíců po reorganizaci zvedla ze dna a prosperuje. Namísto zániku, který kovárně ještě v roce 2012 hrozil, se firmě podařilo navýšit tržby.

Lepší finanční stránkou dobré zprávy nekončí. V uplynulém roce došlo také k navýšení počtu zaměstnanců, i když jen o dvě procenta. Společnost MSV Metal Studénka se ale podle informací Deníku chystá nabírat další nové pracovní síly. Navíc se chystá na vysoké investice do výroby.

Tržby plánují na 764 milionů

Celkové tržby společnosti MSV Metal Studénka meziročně vzrostly o 2 procenta, tedy z 694 milionů na 707,5 milionu. Na letošní rok firma plánuje navýšit tržby o dalších 8 procent, tedy na hodnotu 764 milionů korun. Pro bližší představu to znamená, že v loňském roce vyrobila studénecká kovárna 10 327 tun výrobků, z nichž 80 procent směřovalo na export.

MSV Metal Studénka je jedinou kovárnou v České republice, která se specializuje na výkovky pro železnici. Mimo to je firma stále největším zaměstnavatelem ve Studénce a blízkém okolí. Osud tohoto podniku proto všichni Studénečtí bedlivě sledují. „Zatímco ještě před rokem se přes 350 zaměstnanců bálo o práci, dnes máme informace, že jejich počet vzrostl. I když je to jen o dvě procenta, je to pro naše město dobrá zpráva," nechal se slyšet studénecký starosta Ladislav Honusek.

Podle informací vedení MSV Metal Studénka se navíc práce najde pro několik dalších lidí.

„V letošním roce by v naší kovárně mělo najít práci dalších 17 lidí. Bude se jednat zejména o obráběče, kováře nebo technology," prozradil generální ředitel Ivo Lazecký.

Vzápětí doplnil, o jaké profese má firma zájem: „Ačkoliv obecně platí, že tyto profese patří k nedostatkovým, jsme regionem, kde má kovařina tradici a MSV Metal Studénka dobré jméno. Noví zaměstnanci se nám tak hlásí sami."

Průměrný plat se v MSV Metal Studénka pohybuje kolem 24 tisíc korun. „Při přijímání zaměstnanců úzce spolupracujeme s Úřadem práce, osm z patnácti přijatých představují lidé se ztíženou zaměstnatelností, jako jsou absolventi, lidé nad 55 let nebo maminky po mateřské dovolené," doplnil informaci Ivo Lazecký.

Na letošní rok kromě nabírání lidí plánuje studénecká firma zejména investice do strojního vybavení. Největší z celkových 55 milionů bude představovat nákup soustruhu za 15 milionů korun. „Nákupem nových technologií chceme zvýšit produktivitu práce a snížit výrobní náklady," vysvětluje generální ředitel důvod nákupu nové techniky.

MSV Metal Studénka je tradičním a předním evropským výrobcem zápustkových výkovků a podsestav pro železnice i další odvětví, a to včetně automobilového průmyslu, zemědělství, stavebnictví a těžebního průmyslu. Je přímým nástupcem bývalého závodu Vagónka Studénka na výrobu vagónů založeného v roce 1901. Společnost MSV Metal Studénka vlastní přes 60 výrobkových certifikátů a systémových certifikátů téměř pro všechny evropské železnice.