Splněno. Alespoň to tvrdí vedení Tatry na dotaz, zda do včerejšího dne společnost odstranila všech 32 neshod, které nebyly vsouladu se smlouvou uzavřenou na dodávku 556 středně těžkých nákladních automobilů pro českou armádu.

Původní termín pro opravu nedostatků byl do poloviny října, poté ho ministerstvo obrany prodloužilo do 9. listopadu. „Tatra v termínu daném kontrolní komisí odstranila všechny neshody. Ministerstvo samozřejmě může požádat o další úpravy po skončení vlastního testování,“ vysvětlil Dušan Benža, jenž automobilku mediálně zastupuje.

Jedním z nejdůležitějších úprav byla hmotnost vozidla. To mělo mít podle smlouvy 13 tisíc kilogramů, ve skutečnosti ale bylo o přibližně 140 kilo těžší. I tato neshoda by ale měla být už odstraněna. Tvrdí to alespoň ministerstvo obrany. „Náměstek ministryně obrany Jaroslav Kopřiva na středečním zasedání výboru pro obranu potvrdil, že Tatra splňuje ve všech variantách váhová kritéria,“ sdělil mluvčí ministerstva Andrej Čírtek. Podle ministerstva ale Tatra neodstranila dvě neshody, které se týkají technologie nanášení speciálního nátěru. Ty lze ale podle armády půjdou lehce odstranit přelakováním po dalším kole zkoušek.

Tatra se neobává, že by výsledek dodatečných zkoušek byl negativní, což by mohlo mít za následek pozdržení letošní dodávky tří desítek vozů a tím pádem i nedodržení smlouvy. „Věříme, že se vozy dodáme v termínu, záleží však také na době, po jakou bude ministerstvo vůz testovat,“ prohlásil Benža.