Během posledních týdnů přišly o práci v kopřivnické automobilce desítky lidí. Tento trend nastoupil začátkem září, kdy Tatra oznámila plánované propouštění až čtyř stovek zaměstnanců. „Vzhledem k ekonomickému vývoji, a také k nepřehlédnutelnému pohybu koruny, se ukázalo, že firma přijala více lidí, než kolik jich zvládne absorbovat,“ vysvětlil před časem tiskový mluvčí Tatry Vladimír Bystrov. Hlavy začaly padat také díky kontrole externí firmou, která prověřila, k čemu pracovníci v pracovní době používají internet. V neposlední řadě se pak společnost k 1. říjnu rozloučila také s ředitelem a členem představenstva Igorem Vlčkem.

Někteří lidé museli budovy automobilky opustit nadobro, jiní si jich užijí ještě dost. Do této skupiny rozhodně zapadne i armádní generál v záloze a bývalý náčelník Generálního štábu Armády České republiky Pavel Štefka. Ten byl totiž tento týden jmenován do funkce, která v Tatře prozatím neexistovala. Speciálně pro generála Štefku vzniklo místo poradce představenstva pro mezinárodní obranný program. Náplní jeho práce tak bude vyhledávat trhy a obchodní příležitosti a komunikovat s armádami po celém světě. „Generála Štefku v Tatře známe po řadu let coby mimořádného odborníka na vojenskou problematiku. Jeho široké znalosti v oblasti mezinárodních obranných programů i požadavků kladených na vojenskou techniku jsou pro Tatru zárukou, že Štefka naší společnosti otevře nové příležitosti,“ vyjádřil své přesvědčení v úspěch generální ředitel a předseda představenstva Tatry Ronald Adams. „Tatra disponuje unikátním systémem podvozku pro nejmodernější vojenská vozidla a my nechceme usnout na vavřínech. Musíme vystihnout pravý čas a nabídnout naše skvělé vozy na správných trzích a správným armádám v tom provedení, které jim nejlépe vyhovuje,“ vysvětlil přijetí generála Štefky Adams.

Pavel Štefka, který se v podstatě stane spojníkem mezi Tatrou a armádami na celém světě, se prý na svou novou úlohu velmi těší. „Nabídka, podílet se osobně na úspěchu českých vozů Tatra ve světě mne oslovila nejen proto, že mi to umožní i po odchodu z armády věnovat se nadále vojenství, které je mým celoživotním posláním, ale především proto, že se tím svým způsobem vracím ke své původní specializaci inženýra provozu a oprav kolové a pásové techniky,“ vysvětlil své nadšení z nové práce generál Štefka.

Byť bude Štefka jednat s desítkami či stovkami armád, té české se vyhne. Jeho pravomoci, vyplývající z této funkce, totiž nebudou zahrnovat nic, co by mělo jakoukoliv spojitost s obchodními vztahy mezi automobilkou Tatra a vládou České republiky.