Největší zájem byl o pletené zboží, tedy barety, čepice a štumpy. Letos se očekává pokles prodejů o pět až sedm procent, podnik bude také investovat kolem osmdesáti milionů korun do modernizace závodu. Potvrdil to generální ředitel společnosti Dalibor Andree.

Loňský rok byl pro firmu také ziskový, vydělala sedm milionů, které budou stejně jako v předešlých letech použity převážně na úhradu neuhrazené ztráty z minulých let. Loňský rok byl úspěšný i díky tomu, že se podařilo dokončit první etapu modernizace závodu, druhá však bude investičně náročnější.

Tonak, který má dvousetletou tradici, vyváží výrobky do více než 55 zemí.

„Exportujeme do celé Evropy, významnými trhy jsou Rusko, Německo, Itálie, Anglie. Mimo Evropu jsou to USA, Kanada, Japonsko, Austrálie a také Nigérie," uvedl Andree. Na vývoz jde téměř 95 procent produkce. „Snažíme se i o nové trhy, perspektivní jsou v Bolívii, Ekvádoru a Brazílii," doplnil Andree.

V Tonaku vyrábějí i technické příze, které se na celkových tržbách podílejí zhruba jen pěti procenty.

Výroba pokrývek hlavy je ovlivňována modními trendy, na druhou stranu Andree upozorňuje na to, že jde o doplněk, který má podtrhnout individualitu nositele. „Běžné kolekce proto doplňujeme malými sériemi modelových výrobků, které nemusí odpovídat trendům. Takové by měly být nadčasové a originální," řekl Andree. Tonak vyrábí ve dvou továrnách, kromě Nového Jičína také ve Strakonicích a má zhruba 700 zaměstnanců.