VYZKOUŠELI JSME

Kdo však čeká, že jde o vyzrcadlenou místnost, které dominuje nekonečný zástup činek a nejrůznějších železných strojů, hrubě se mýlí. Aleš Medek se svým společníkem provozuje ve městě od jara 2009 Power Plate Studio. Pro mnohé neznámý pojem, ale ve stručnosti jde o revoluční metodu v posilování pomocí vibrací.

Zlepšete stav těla

V dnešní ukvapené době mají lidé čím dál méně času. Prostor zlepšit stav těla i duše je stále limitovanější. Kdo však má chuť udělat něco pro sebe, ale každá minuta je pro něho drahá, a přitom klasické posilovny ho nelákají, je pro takového člověka návštěva Power Plate Studia ideálním řešením. „Tyhle přístroje šetří čas. Je to posilovací stroj, který funguje na principu vibrací,“ řekl nám vystudovaný tělocvikář na úvod. Tvoří ho balanční plošina, madla na přidržení a řídicí jednotka. Podle instruktorů třicet minut cvičení na Power Plate nahrazuje hodinu a půl v posilovně. Navíc se, právě díky vibracím, dostávají účinky cvičení hluboko do svalů.

Jak to funguje?

Na jakém principu tento přístroj, který mimo jiné Evropská unie zařadila mezi zdravotnické zařízení a je tudíž vhodný i pro rehabilitaci, funguje, Deníku vysvětlil Aleš Medek: „Když chce člověk posilovat, tak tento stroj částečně pracuje za něho. Ale není to samozřejmě tak, že si stačí na něho stoupnout a nic nedělat. Musí se zaujímat správné polohy. Balanční plošina, kromě toho, že je vratká, tak vibruje ve třech osách, a tím způsobuje svalovou kontrakci.“ Například u klasického dřepu musí doma člověk provést celý cvičební úkon. Kdežto na Power Plate stačí zaujmout správný postoj a vydržet daný časový úsek. Během jedné vteřiny se sval pětatřicetkrát stáhne a povolí a na tom je založený celý princip. Právě díky vibracím se při cvičení šetří čas. Jedna lekce trvá pětačtyřicet minut a devadesát procent tvoří posilování, dále pak protahovací cviky a na závěr masážní cviky.

První lekce

A jak vypadá první lekce? „Při první návštěvě nejprve s klientem zjistíme, zda se ho netýkají některá omezení (Power Plate je nevhodný například pro epileptiky, nebo pro osoby s kardiostimulátory). Pak přejdeme k samotnému stroji, ukážu mu jak funguje, jak se ovládá řídicí jednotka. Potom zákazníka naučím na stroji správně stát a pak už řešíme různé polohy, které se dají protrénovat. Na první lekci s každým procvičím celé tělo a když zákazník přijde podruhé, tak už si může říct, co chce konkrétně procvičit,“ popsal Aleš Medek s tím, že ať už navštíví Power Plate Studiu Nový Jičín někdo poprvé nebo popadesáté, vždy je po ruce trenér, který poradí, ukazuje cviky a hlídá správné polohy.
Pravidelné cvičení na Power Plate strojích (doporučuje se alespoň dvakrát týdně) vede ke tvarování a zpevňování postavy, hubnutí, příznivě působí na flexibilitu a cirkulaci krve.

Klientela

Klientelu novojičínského studia, které do konce prázdnin sídlí na Masarykově náměstí 19 a od září bude své služby nabízet v prostorách hotelu Kalač, tvoří z devadesáti procent ženy a zájem mají především o zpevňování hýždí, stehen a břicha.

Devětadvacetiletého Aleše Medka na této práci baví především fakt, že pracuje s lidmi, kteří se sebou chtějí něco dělat.

„Člověk, když tady přijde, tak chce cvičit, chce na sobě něco změnit a já mu dávám šanci, že to touto cestou může zvládnout,“ dodává na závěr.