"Jedná se o nezávaznou nabídku," řekla dnes Deníku mluvčí Třineckých železáren Petra Macková Jurásková. Záměr třineckého podniku odmítla dále jakkoliv komentovat.

Evropská komise návrh kompenzačního balíčku skupiny ArcelorMittal v souvislosti s akvizicí italské hutní společnosti Ilva, jehož součástí je i prodej několika evropských podniků skupiny včetně huti ArcelorMittal Ostrava, oficiálně schválila už začátkem května.

Mluvčí kunčické huti Barbora Černá pak uvedla, že skupina ArcelorMittal jedná se zájemci o koupi ostravské hutě. „K počtu zájemců nebo jejich jménům se nebude skupina vyjadřovat. Prodej by měl být dokončen do konce letošního roku,“ řekla Barbora Černá s tím, že vybrané zájemce o koupi bude posuzovat evropská Komise, a to pohledu toho, zda jsou schopni pokračovat v provozu a rozvoji podniku tak, aby huť byla trvalou a aktivní konkurencí skupiny ArcelorMittal.

Předseda odborové organizace ArcelorMittal Česká republika Vítězslav Prak řekl, že odboráři dlouhodobě sledují, jak se Třinecké železárny chovají ke svým zaměstnancům a jak investují.

„Z tohoto pohledu to určitě není špatný investor. Otázkou, na kterou zatím odpověď neznáme, je to, jaký by měly Třinecké železárny s ostravskou hutí záměry,“ dodal Vítězslav Prak.

ArcelorMittal má v Moravskoslezském kraji 6,5 tisíce zaměstnanců.

Za koupi ArcelorMittalu Ostrava Třineckými železárnámi lobovali při návštěvě kraje také prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš.

„Stejně jako Andrej Babiš, budu i já apelovat na Třinecké železárny, aby se jej pokusily koupit, protože je dobré, aby podniky v této oblasti byly, pokud možno, ve vlastnictví domácího kapitálu, “uvedl například Miloš Zeman.

Prezident Miloš Zeman navštívil ve středu v poledne Třinecké železárny.
Prezident Zeman v Třineckých železárnách loboval za ostravský ArcelorMittal

K tématu možného prodeje kunčické huti se několikrát vyjádřil při návštěvě Moravskoslezského kraje i premiér.

Když předseda představenstva Třineckých železáren Jan Czudek podepisoval dobrovolnou dohodu, která přispěje ke zlepšení kvality ovzduší v regionu, Andrej Babiš lehkým tónem poznamenal: „Pokud koupíte i ten Mittal, tak to bude ještě lepší. Pro region je velmi důležitý. Po tom, co jsme dali do pořádku OKD, je důležité, aby i AMO měl správného majitele, který tady udrží zaměstnanost.“

Návštěva Vlády ČR v Moravskoslezském kraji 24. dubna 2018. Prohlídka Dolních Vítkovic v Ostravě.
Premiér Babiš vybídl šéfa Třineckých železáren v Ostravě: Kupte Mittal

Vláda ČR při návštěvě Ostravy v ArcelorMittalu, 24. dubna 2018.Zdroj: Deník / Kaboň Lukáš

V souvislosti s prodejem ostravské huti jmenovala skupina ArcelorMittal v polovině května správce odděleného majetku. Stal se jím Ašók Patil, současný generální ředitel a předseda představenstva ArcelorMittal Ostrava (AMO).

Vlastník kunčické huti Lakshmi Mittal si už loni na podzim podle předsedy odborové organizace ArcelorMittal Česká republika Vítězslava Praka stáhl z kunčické huti nejen 5,5 miliardy korun z nerozděleného zisku minulých let na dividendách, ale také 1,2 miliardy korun z ostatních rezervních fondů - více zde.

„Ašók Patil bude v pozici generálního ředitele ostravskou huť řídit nezávisle na skupině ArcelorMittal až do uzavření procesu prodeje, který se očekává na konci letošního roku. Správce odděleného majetku podléhá kontrole kontrolního správce. Do role kontrolního správce byla se souhlasem Evropské komise jmenována nadnárodní auditorská a poradenská skupina Grant Thornton. Úlohou kontrolního správce, který je přímo zodpovědný Komisi, je dohlížet na řízení prodávaných společností až do dokončení jejich prodeje,“ uvedla tehdy mluvčí AMO Barbora Černá.

Americké clo na dovoz oceli z EU
Mluvčí AMO Barbora Černá se vyjádřila i k důsledkům uvalení cla, které chtějí USA, by se mělo vztahovat i na dovoz hliníku a ocele z Evropské unie. „Clo poškodí konkurenceschopnost naší oceli na americkém trhu, z celkového objemu naší výroby není množství vyvážené do USA nijak zásadní. Jsou to jednotky procent, nicméně se jedná o výrobek s vysokou přidanou hodnotou – bezešvé trubky, které se používají v petrochemickém průmyslu pro těžbu ropy a zemního plynu. Těch vyvážíme do USA 20 procent z roční výroby bezešvých trubek,“ odpověděla mluvčí kunčické huti a dodala: „Mnohem více se ale obáváme nepřímého dopadu amerického protekcionismu, totiž přesměrování části dovozů určených pro americký trh na trh evropský, čímž by v Evropě vznikl obrovský nadbytek oceli.“

ArcelorMittal Ostrava. Ilustrační foto.
Odborář: Mittal si loni stáhl z huti dalších 6,7 miliardy
ArcelorMittal Ostrava. Ilustrační foto.
ArcelorMittal zveřejnil obsah kompenzačního balíčku