„Je to podstatně víc, než jsme na počátku loňského roku očekávali. Umožňuje nám to posílit naše zásoby surovin a poskytuje finanční zdroje na rozvoj firmy, investice a zachování zaměstnanosti,“ konstatoval předseda dozorčí rady Tomáš Chrenek. Pozitivní výsledek hospodaření se odrazil i ve výši mimořádných odměn pro zaměstnance, a to už v průběhu loňského roku.

O rok dříve činil zisk 1,42 miliardy korun. V roce 2018 vyrobily Třinecké železárny 2,58 milionu tun surové oceli, což představuje zvýšení ve srovnání s předchozím rokem o přibližně dvě procenta. Nejprodávanějším výrobkem je dlouhodobě válcovaný drát, jehož podíl z celkových prodejů v roce 2018 dosáhl výše 41,2 procenta a činil 979 tisíc tun, z nichž sedmdesát procent směřovalo na export.

Objem prodeje v sortimentu tyčové a profilové oceli dosáhl 537 tisíc tun, kolejnic a železničního příslušenství na světový i tuzemský trh směřovalo 250 tisíc tun.
Budoucnost ovlivní výroba aut i emisní povolenky

Stav obchodu s ocelí v roce 2018 ovlivnily ochranářská opatření USA. Celkově však loni byla situace na trhu s ocelí podle hutě veskrze pozitivní.

„Mírný pokles výkonnosti automobilového průmyslu se s největší pravděpodobností projeví výrazněji až v letošním roce. Evropské trhy jsou ovlivněny připravovanou změnou systému obchodování s emisními povolenkami, která má nastat po roce 2020. Jelikož se dá očekávat významné navýšení nákladů, budeme muset naše výrobkové portfolio a směřování investice přizpůsobit, abychom tyto negativní vlivy v maximální možné míře snížili,“ podotkl místopředseda dozorčí rady Třineckých železáren Ján Moder.

Doplnil, že třinecké huti se zatím stále daří využívat výrobní kapacity naplno i v době, kdy je nadbytečnost oceli na světových trzích problém. Výrobky označené třemi kladívky v kruhu směřují z bezmála sedmdesáti procent na zahraniční trhy. Mezi nejdůležitější exportní země patří Německo, Slovensko, Itálie a Polsko.

Firma v roce 2018 proinvestovala téměř dvě miliardy korun. Investice byly zaměřeny na modernizaci stávajícího zařízení, akce v oblasti ekologie a snižování nákladů.
V letošním roce Třinecké železárny dokončí započaté investice, k nimž patří stavba druhé zušlechťovací linky, stavba pánvové pece na elektroocelárně či modernizace ohřívače větru. Jejich celková hodnota přesáhne 2,5 miliardy korun.