„Je to podstatně víc, než jsme na počátku loňského roku očekávali. Umožňuje nám to posílit naše zásoby surovin a poskytuje finanční zdroje na rozvoj firmy, investice a zachování zaměstnanosti,“ konstatoval předseda dozorčí rady Tomáš Chrenek. Pozitivní výsledek hospodaření se odrazil i ve výši mimořádných odměn pro zaměstnance, a to už v průběhu loňského roku.

O rok dříve činil zisk 1,42 miliardy korun. V roce 2018 vyrobily Třinecké železárny 2,58 milionu tun surové oceli, což představuje zvýšení ve srovnání s předchozím rokem o přibližně dvě procenta. Nejprodávanějším výrobkem je dlouhodobě válcovaný drát, jehož podíl z celkových prodejů v roce 2018 dosáhl výše 41,2 procenta a činil 979 tisíc tun, z nichž sedmdesát procent směřovalo na export.

Karvinská pekárna UB v září končí.
Společnost Penam v září zavře karvinskou pekárnu United Bakeries

Objem prodeje v sortimentu tyčové a profilové oceli dosáhl 537 tisíc tun, kolejnic a železničního příslušenství na světový i tuzemský trh směřovalo 250 tisíc tun.
Budoucnost ovlivní výroba aut i emisní povolenky

Stav obchodu s ocelí v roce 2018 ovlivnily ochranářská opatření USA. Celkově však loni byla situace na trhu s ocelí podle hutě veskrze pozitivní.

„Mírný pokles výkonnosti automobilového průmyslu se s největší pravděpodobností projeví výrazněji až v letošním roce. Evropské trhy jsou ovlivněny připravovanou změnou systému obchodování s emisními povolenkami, která má nastat po roce 2020. Jelikož se dá očekávat významné navýšení nákladů, budeme muset naše výrobkové portfolio a směřování investice přizpůsobit, abychom tyto negativní vlivy v maximální možné míře snížili,“ podotkl místopředseda dozorčí rady Třineckých železáren Ján Moder.

Ilustrační foto
Zahájení kempařské sezony na Olešné se blíží, letos budou také novinky

Doplnil, že třinecké huti se zatím stále daří využívat výrobní kapacity naplno i v době, kdy je nadbytečnost oceli na světových trzích problém. Výrobky označené třemi kladívky v kruhu směřují z bezmála sedmdesáti procent na zahraniční trhy. Mezi nejdůležitější exportní země patří Německo, Slovensko, Itálie a Polsko.

Firma v roce 2018 proinvestovala téměř dvě miliardy korun. Investice byly zaměřeny na modernizaci stávajícího zařízení, akce v oblasti ekologie a snižování nákladů.
V letošním roce Třinecké železárny dokončí započaté investice, k nimž patří stavba druhé zušlechťovací linky, stavba pánvové pece na elektroocelárně či modernizace ohřívače větru. Jejich celková hodnota přesáhne 2,5 miliardy korun.