Píseň, která se objevila již v prvním vydání sborníku v roce 1906, zná určitě mnoho lidí nejen z Valašska, ale také z jiných krajů. Ne každý z těch, co píseň znají, ale tuší, že Balita je hospoda. A to mnohem starší než je například zmíněný sborník písní Julia Schnircha.

Vznik hospody Balita se datuje do roku 1627, jméno dostala po svém zakladateli.

Restaurace Balita má stálý jídelní lístek, nabízí i denní menu.
Otevřeno má denně od 11 do 23 hodin, v pátek a v sobotu od 11 do 01 hodin.

„Jmenoval Bolita, což znamená v překladu kulička. Později to jeho jméno přejmenovali na Balita," uvedl pro Deník Drahomír Strnadel předseda historické a vlastivědné společnosti ve Frenštátě pod Radhoštěm, s tím, že Balita se v Trojanovicích oženil a založil podnik, který funguje doposud.

Přímo v restauraci Balita si návštěvník může přečíst něco z historie hospůdky. Text připomíná třicetiletou válku i Valašské povstání. V té době se tento člověk, který byl možná Španěl, možná Ital nebo Portugalec pohyboval po Valašsku.

„Přišel ze své domoviny nejspíše z důvodů zuřící války a možná byl i zběh a na Valašsku se mu zalíbilo. Zjistil, že Valaši souženi vrchností, kteří s ní vedou nerovný boj, svůj žal rádi zapíjejí a přitom o svých potížích družně hovoří. Pan Balita měl podnikavého ducha a rozhodl se, ač sám nevalach, založit na samém okraji Valašska hospodu, které se od počátku začalo říkat Balita. Hospodu, kde mohli zklamaní Vlaši zapíjet svůj žal a společně vymýšlet další plány," stojí na cedulích na ochozu restaurace Balita.

V textu se dále píše také o tom, že pan Balita vytvořil pro Valachy první prostor, kde mohli trénovat svou pověstnou výdrž. O tom, jestli se Balita podílel také na vývoji slivovice, historické prameny nehovoří.

Zdroj: Deník/Ivan Pavelek

Uvnitř Bality čeká návštěvníka příjemné prostředí. Snímek: Deník/Ivan Pavelek

V kronikách se údajně píše, že Balita od svého vzniku, až do dnešních dnů sloužila lidem, a zejména Valachům, jako hospoda, což znamená, že je jednou z nejdéle oficiálně fungujících hospod v Evropě a možná i na světě.

Z oficiální historie je známo, že v roce 1833 byla Balita zakreslena v mapách žlutou barvou, což znamenalo, že se jednalo o srubovou stavbu. Zhruba v polovině 19. století budovu tehdejší majitel přestavěl na zděnou. Tehdy, konkrétně od roku 1800, vlastnil hospodu rod Michalských.

„Později, v roce osmnáct set devadesát to za starosty Josefa Bači odkoupila obec a stalo se to obecní hospodu. Tak to trvalo do padesátých let minulého století, potom z toho komunisti udělali komunální podnik a od komunálu to odkoupila spotřební družstva Jednota. Takže my, jako obec, jsme to nemohli v restituci dostat zpátky," doplnil Drahomír Strnadel, jenž byl v Trojanovicích dlouhou dobu starostou.

V souvislostí s historií a Balitou se také ještě traduje, že se v okolí hospody plašívaly koně, stalo se tam několik mordů a hlavně, že u ní kdysi stávala velká hráz z kamení.

„Ta hráz byla z kamenů, které lidi vysbírali na poli, a stála někde v místě, kde je dnešní hasičská zbrojnice. Když se později vyrovnávala silnice na Pustevny, tak na ní ty kameny použili a tu takzvanou Balitovu hráz zlikvidovali. Spisovatel František Horečka píše ve své Knize o památném Radhošti o pověsti, která vyprávěla, že se na Balitově hrázi sušily peníze," poznamenal ještě Drahomír Strnadel.

Balita byla typickým vesnickým hostincem, s venkovním posezením, které tam vzniklo již za první republiky. Kdysi tam bývaly tancovačky a zábavy, na přelomu minulého a tohoto století už to byl klasický vesnický hostinec, kde hlavně šustily karty, později ťukaly kulečníkové koule, a také občas zavoněla grilovaná kuřata. To již ale bylo po devadesátém roce.

Dnes je Balita restaurací s pizzerií. Nový majitel Radek Šenkyřík, který hostinec koupil od obce Trojanovice v roce 2007, rozšířil prostory k posezení a udržuje i tradici venkovního posezení pod vzrostlými stromy. K němu dnes přiléhá dětské hřiště s trampolínou, houpačkami a prolézačkami a také je zde dětské lanové centrum, které je pro návštěvníky zdarma.

Radek Šenkyřík kdysi pro trojanovické Obecní noviny v rozhovoru uvedl, že o objekt měl zájem, jakmile se dozvěděl, že je na prodej.

„Říkal jsem si, že konečně budu moci dokázat změnit to, co jsem při svých návštěvách Trojanovic neustále kritizoval. Proto hned po skoro třičtvrtěročním martyriu, spojeném s koupí podniku, jsem za podpory kamarádů a známých Balitu otevřel. První změnou, kterou jsme udělali, bylo to, že jsme se přestali zabývat zavírací dobou. V Trojanovicích mi vždycky totiž strašně vadilo, že ve chvíli, kdy jsem byl v nejlepším rozmaru, přišel číšník nebo servírka s účtem, že se končí! A to jsem nesl neskutečně těžce, protože v Trojanovicích nebyla žádná jiná alternativa, než jít domů. A tím to všechno začalo, u nás se prostě zavíralo, až když si každý host užil do sytosti," uvedl před třemi roky Radek Šenkyřík.

Zajímavým počinem je vznik Balita klubu. Majitel totiž chtěl, aby Balita byla hlavně pro místní obyvatele a nejen pro turisty a jiné návštěvníky. Místní klientela chodila a majitel chtěl, aby každý, kdo chodí pravidelně, věděl, že o tom personál ví, a pokud je to v jeho možnostech, že to ocení.

„Jenže hostů přibývalo, a tak jsem postupně ztrácel přehled o návštěvách jednotlivých hostů. Usilovně jsem tedy přemýšlel, jak to udělat, abych měl přehled a přitom byl ke všem spravedlivý. Rozsvítilo se mi až ve chvíli, kdy jsem si řekl, že by bylo dobré před letní sezónou zdražit pivo i jídlo a to hlavně s ohledem na turisty, kteří k nám také začali chodit. Napadlo mě, že když zdražím, tak poškodím hlavně ty, kteří k nám chodí pravidelně," nastínil," v rozhovoru Radek Šenkyřík.

A tak vznikl v červnu 2008 Balita klub, klub pro štamgasty, kteří drží restauraci nad vodou i v zimních měsících. Členové klubu tak mají výhody nejen v cenách, na které si třeba mohou vylosovat vysokou slevu, ale mohou se účastnit i některých specifických akcí.