Zákazníků, kteří odebírají uhlí a koks od společnosti Unitherm, sice v posledních týdnech přibylo, nešlo však o reakci na současnou nejasnou situaci týkající se dodávek plynu z Ruska. „Jakmile jdou teploty dolů hodně pod nulu, přibývá lidí, kteří nakupují uhlí. Zákazníků proto v posledních týdnech loňského roku a počátkem toho letošního přibylo. Se situací na trhu s plynem to ale souvislost nemá,“ uvedl zástupce firmy Unitherm.

Zástupce další společnosti, která nabízí uhlí, koks a další tuhá paliva, který chtěl zůstat v anonymitě, uvedl, že množství lidí, kteří chtějí místo plynu opět začít využívat pevná paliva, v posledních letech přibývá. „Ceny plynu v poslední době šly nahoru. Lidé se proto začínají opět vracet ke kotlům na tuhá paliva. Kvůli omezení dodávek plynu z Ruska jsme ale zatím žádný nával zákazníků nezaznamenali. Je to ještě brzy,“ uvedl zástupce uhelných skladů.

Obdobně odpověděli i v uhelných skladech Piskořová ve Frýdlantě nad Ostravicí. „První lednovou středu ráno sice volala jedna zákaznice, která si chtěla pro jistotu nějaké uhlí nakoupit do zásoby, ale to byla výjimka. Zatím je to hodně čerstvé a lidé vyčkávají. Je to způsobeno i tím, že ceny uhlí a koksu se kvůli různým ekologickým daním často mění a lidé nechtějí zbytečně utrácet. Často proto nakupují jen třeba po pěti metrácích, aby měli čím topit do konce zimy. Další nákupy raději odloží a vyčkají, kdy budou nejvýhodnější ceny,“ uvedl zástupce uhelných skladů z Frýdlantu nad Ostravicí.

Ve společnosti Mayr-Melnhof Holz Paskov v souvislosti s omezenou dodávkou plynu zvýšenou poptávku po peletách ani po dřevě na topení rovněž nezaznamenali. „Informace o omezení dodávek plynu je přeci jen ještě hodně čerstvá. Pokud by případná krize byla dlouhodobá a výrazně se projevila v cenách plynu, pak by taková reakce přijít mohla, zatím se však neprojevila. Dodávky pelet a dřeva ze společnosti směřují k velkoodběratelům, ani oni zatím nárůst poptávky nehlásí,“ uvedla mluvčí firmy Barbora Lysá.