Propojení cukrářského umu a sociální práce s handicapovanými lidmi. To je cukrárna Harlekýn, kterou otevřeli před několika dny v Kopřivnici, na místě, kde bývala dříve prodejna s potravinami na ulici Zdeňka Buriana. Mentálně postižení zaměstnanci tam nejen pečou vynikající laskominy, ale také se podílejí na provozu podniku.

Myšlenka vytvořit pracovní místa po lidi s mentálním postižením přišla do Kopřivnice z Prahy. Tam cukrárna, nazvaná Vesmírna, již nějaký ten pátek existuje a docela dobře prosperuje. „Hlavním cílem projektu vytvoření cukrárny Harlekýn bylo zprostředkování zaměstnání osobám se zdravotním postižením na Novojičínsku. Smyslem bylo vytvoření pracovních míst, která by lidi s postižením dostatečně připravila na pracovní kariéru a pomohla jim získat vhodnou praxi," stojí v tiskové zprávě zřizovatele podniku.

V rámci cukrářského provozu bylo vytvořeno dvanáct pracovních míst pro handicapované, dohlíží na ně přitom management tvořený čtyřmi zdravými lidmi. Ty má na starosti Jakub Medek. „O práci u nás byl mezi handicapovanými opravdový zájem. Jen na poslední čtyři místa jsme vybírali z více jak třiceti uchazečů," uvedl Jakub Medek s tím, že pracovní úvazky handicapovaných jsou většinou poloviční. Zaměstnanci nejen pečou, pod dohledem zkušené cukrářky, výborné zákusky, ale dělají také další práce. „Pomáhají s mytím nádobí a uklízením prodejny a v plánu je také to, až se ti nejšikovnější zaučí, že budou v našem podniku obsluhovat. Podle zkušeností z jiných míst, kde cukrárny s postiženými fungují, to jde," prozradil manažer cukrárny.

Že se v objektu bývalé prodejny potravin něco děje, se v Kopřivnici docela rychle rozneslo. Propagaci nejvíce pomohly nejen zmíněné dobroty, ale také akce, která se tam uskutečnila na Den dětí. V Harlekýnu bylo narváno. „V místnosti, kde jsme měli nachystáno sezení pro čtyřicet lidí, se jich jednu chvíli tlačilo devadesát. Ale ohlasy na náš podnik a um všech zaměstnanců byly skvělé. Všichni si to tady moc pochvalovali," sdělil Jakub Medek. Jeho slova potvrdili i návštěvníci cukrárny. „Mají tady nejlepší zákusky široko daleko. Něco tak výborného jsem už dlouho nejedla," ohodnotila cukrárnu mladá maminka. Další zákazník, tentokrát muž, souhlasně přikyvoval hlavou. „Konečně se v našem městě otevřelo něco jiného než restaurace. Tady na tomhle konci nám něco takového chybělo."

Vznik cukrárny Harlekýn podpořil nejen grant od ministerstva práce a sociálních věcí, ale také město Kopřivnice. To mu na veřejném diskuzním fóru před pár dny předalo šek na sedm a půl tisíce na propagaci a vybavení.