VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V nové cukrárně našli práci handicapovaní lidé

Kopřivnice - Pokud dostanou lidé chuť na dobrý zákusek, jejich kroky nejčastěji zamíří do cukrárny. V Kopřivnici mohou lidé dostat výborné zákusky v podniku, který zaměstnává dvanáct handicapovaných lidí.

10.6.2013
SDÍLEJ:

V sociálním podniku, kopřivnické cukrárně Harlekýn najde v následujících měsících nové zaměstnaná dvanáct mentálně postižených lidí z našeho okresu. Foto: Deník/Jana Hromočuková

Propojení cukrářského umu a sociální práce s handicapovanými lidmi. To je cukrárna Harlekýn, kterou otevřeli před několika dny v Kopřivnici, na místě, kde bývala dříve prodejna s potravinami na ulici Zdeňka Buriana. Mentálně postižení zaměstnanci tam nejen pečou vynikající laskominy, ale také se podílejí na provozu podniku.

Myšlenka vytvořit pracovní místa po lidi s mentálním postižením přišla do Kopřivnice z Prahy. Tam cukrárna, nazvaná Vesmírna, již nějaký ten pátek existuje a docela dobře prosperuje. „Hlavním cílem projektu vytvoření cukrárny Harlekýn bylo zprostředkování zaměstnání osobám se zdravotním postižením na Novojičínsku. Smyslem bylo vytvoření pracovních míst, která by lidi s postižením dostatečně připravila na pracovní kariéru a pomohla jim získat vhodnou praxi," stojí v tiskové zprávě zřizovatele podniku.

V rámci cukrářského provozu bylo vytvořeno dvanáct pracovních míst pro handicapované, dohlíží na ně přitom management tvořený čtyřmi zdravými lidmi. Ty má na starosti Jakub Medek. „O práci u nás byl mezi handicapovanými opravdový zájem. Jen na poslední čtyři místa jsme vybírali z více jak třiceti uchazečů," uvedl Jakub Medek s tím, že pracovní úvazky handicapovaných jsou většinou poloviční. Zaměstnanci nejen pečou, pod dohledem zkušené cukrářky, výborné zákusky, ale dělají také další práce. „Pomáhají s mytím nádobí a uklízením prodejny a v plánu je také to, až se ti nejšikovnější zaučí, že budou v našem podniku obsluhovat. Podle zkušeností z jiných míst, kde cukrárny s postiženými fungují, to jde," prozradil manažer cukrárny.

Že se v objektu bývalé prodejny potravin něco děje, se v Kopřivnici docela rychle rozneslo. Propagaci nejvíce pomohly nejen zmíněné dobroty, ale také akce, která se tam uskutečnila na Den dětí. V Harlekýnu bylo narváno. „V místnosti, kde jsme měli nachystáno sezení pro čtyřicet lidí, se jich jednu chvíli tlačilo devadesát. Ale ohlasy na náš podnik a um všech zaměstnanců byly skvělé. Všichni si to tady moc pochvalovali," sdělil Jakub Medek. Jeho slova potvrdili i návštěvníci cukrárny. „Mají tady nejlepší zákusky široko daleko. Něco tak výborného jsem už dlouho nejedla," ohodnotila cukrárnu mladá maminka. Další zákazník, tentokrát muž, souhlasně přikyvoval hlavou. „Konečně se v našem městě otevřelo něco jiného než restaurace. Tady na tomhle konci nám něco takového chybělo."

Vznik cukrárny Harlekýn podpořil nejen grant od ministerstva práce a sociálních věcí, ale také město Kopřivnice. To mu na veřejném diskuzním fóru před pár dny předalo šek na sedm a půl tisíce na propagaci a vybavení.

Autor: Jana Hromočuková

10.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

JEDNA Z NADĚJÍ novojičínského plaveckého klubu Marie Skopalová (uprostřed) ukázala hned na úvod sezony výtečnou formu.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

ZÁVIŠICKÝ TALENT Radek Rýpar (vpravo) získal na Českém poháru v Brně v nabité konkurenci bronz. Na snímku s rovněž bronzovým Danem Šimkem. Snímky. TJ Závišice

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení