To, že včelstvo v průběhu zimy ochabovalo, měly na svědomí klimatické podmínky a také virové choroby hmyzu. „Podle odebraných vzorků to vypadalo, že včely ani nežijí. Po zimě jich má v buňkách být kilo a půl až dvě kila, zůstalo jen dvacet deka,“ uvedl Vavruš s tím, že jedna včelí rodiny váží dva až tři kilogramy.

Podle včelaře je situace ohledně větší úmrtnosti včel na severu Moravy relativně dobrá. „V okrese je mrtvých asi patnáct set včelstev, v republice pak tři sta tisíc. Nejhůře je na tom Povltaví, které zůstalo téměř bez včel,“ nastínil situace Vavruš, který se včelařením zabývá již desátý rok. „Úbytek se podepsal po celém světě. Problémem zůstává převoz včel na velké vzdálenosti jako je Nový Zéland – Evropa či Austrálie, Amerika. Včely migrují a přinášejí sebou nové virové choroby. Mohou se objevit roztoče, které včelu vysají. Na zavičkovaném plodě je až pětadvacet roztočů. Zakuklená larva se již líhne nekvalitní. A pak včela, která má žít dvaačtyřicet a šestačtyřicet dní, existuje pouze dvacet dní,“ vysvětlil včelař.

Oslabené včelstvo napadené viry ztrácí odolnost. To se pak negativně podepíše i na množství medu z včelích plastů. „Na jedno kilo medu, musí včely opylovat pět milionů květů,“ přiblížil Vavruš, pro kterého je včelařství relaxačním koníčkem. „Díky oboru včelařství, který studuji, jsem se na učil do včel tak zvaně nelézt. Mluvím s nimi a ony reagují i na náladu člověka. Mé včely mě poznají, umí však vycítit strach cizího člověka. Z cizích rojů mám respekt,“ dodal Vavruš.