„V uplynulém roce už včelaři postupovali podle pokynu Státní veterinární správy ČR. To znamená, že ošetřovali zavíčkovaný plod v úlech doporučenými přípravky. Do poloviny února mají včelaři odeslat k vyšetření do některého ze státních veterinárních ústavů nebo do Výzkumného ústavu včelařského v Dole u Libčic takzvaný měl, což jsou odrolky, které se nacházejí na dně úlů. Toto vyšetření je od letošního roku hrazeno ze státního rozpočtu. U včelstev, ve kterých budou zjištěny tři samičky roztoče na včelstvo, bude nutné provést opakované ošetření jako v uplynulém roce,“ uvedl Duben.

Také ostravský včelař Bohuslav Toman po prohlídce svých včelstev míní, že varroáza by se měla projevit daleko méně než v předchozích letech. „Vypadá to zatím hodně slušně. Budeme si ale muset počkat na výsledky vyšetření. Včely ale chovám už dlouhá léta a poznám, v jakém stavu po zimě jsou. Letos to vypadá opravdu hodně slušně. Třeba předloni mi zůstalo ze dvaačtyřiceti včelstev jedenáct, obdobně varroáza decimovala i včelstva i dalším včelařům,“ upřesnil Toman. Podle něj i další ostravští včelaři, se kterými mluvil počátkem posledního lednového týdne, hlásí letos daleko slabší výskyt varroázy.

Včelaři i veterinární správa ale zároveň upozorňují, že tlumení výskytu varroázy budou muset věnovat pozornost i v dalším období. „I v létě je nutné sledovat výskyt varroázy, případně včas nasadit léčiva. V případě jakýchkoli problémů či dotazů je třeba se obrátit na místně příslušnou krajskou veterinární správu. Pokud mluvíme o varroáze, je třeba připomenout, že na rozdíl od této nákazy způsobené roztoči existuje ještě nebezpečnější onemocnění. Tím je mor včelího plodu, který se však neléčí. Při výskytu této nemoci se likvidují celá včelstva na stanovišti, přičemž včelaři přísluší náhrada za utrpěnou škodu,“ dodal mluvčí veterinární správy.