Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vedení města zaskočila informace o prodeji Autopalu

Nový Jičín - Nic se neděje, žádný prodej se v této době nechystá, slyšel ještě nedávno z úst zástupců podniku Visteon-Autopal novojičínský starosta Jaroslav Dvořák. Jenže „tato doba“ je pryč a vše je jinak.

15.3.2012 12
SDÍLEJ:

Firma Visteon-Autopal. Ilustrační foto.Foto: Deník/Adam Knesl

O tom, že společnost Visteon, mezi jejíž divize patří také bývalý novojičínský Autopal, se chystá prodat mimo jiné i tento podnik, se po Novém Jičíně „šuškalo“ již před několika týdny. „Mluví se o tom, že nás mají koupit Indové. Prý by to ale mělo být až na podzim,“ svěřil se nedávno redakci Novojičínského deníku jeden ze zaměstnanců, který si však z obavy z možné ztráty zaměstnání nepřál uvedení jména.

Právě kvůli informacím, jež se objevily na veřejnosti, svolal zhruba před měsícem starosta Nového Jičína Jaroslav Dvořák schůzku s ředitelem společnosti Visteon-Autopal a výrobním ředitelem divize klimatizace pro Evropu Waltrem Thomasem a ředitelem pro vnější vztahy a legislativu společnosti Oldřichem Rybnikářem.

„Oni tenkrát tvrdili, že v současné době nic takového není, ale dnes už víme, že je. Je to trochu nepříjemná pravda,“ potvrdil pro Novojičínský deník Jaroslav Dvořák v reakci na skutečnost, že 12. března uzavřela společnost Visteon Corporation dohodu o prodeji divize světelné techniky indické společnosti Varroc Group za 92 milionů dolarů.

Indická společnost je celosvětovým dodavatelem automobilových komponentů. „Tato transakce umožní společnosti Visteon soustředit se na klíčové obchodní aktivity v oblasti klimatizace a elektroniky a na spolupráci s našimi joint ventures (podniky se společnou majetkovou účastí pozn. red.), u nichž se předpokládá ziskový růst a vedoucí postavení na trhu,“ uvedl v oficiální tiskové zprávě Donald J. Stebbins, předseda, výkonný ředitel a prezident společnosti Visteon.

„Součástí transakce jsou tři výrobní závody a jedno vývojové centrum v Novém Jičíně a v Rychvaldě, a dále jeden výrobní závod v Mexiku a Indii. Obě společnosti mají v úmyslu zahrnout do prodeje rovněž i podíl Visteonu v joint venture TYC se sídlem v Číně,“ doplnila informace tisková mluvčí společnosti Visteon-Autopal Veronika Prudilová a upřesnila, že z celkového počtu 4200 zaměstnanců pracujících v divizi světelné techniky je 2200 pracujících v podnicích v České republice.

Generální ředitel společnosti Varroc Group Tarang Jain prostřednictvím tiskové zprávy uvedl, že po dokončení transakce se s talentovanými pracovníky prodávané divize chtějí zaměřit na rozvoj, který je velmi důležitou součástí globálního podnikání indické společnosti s výhledem do budoucna. „Divize světelné techniky společnosti Visteon je úspěšná, má skvělé výrobky, technologie a dobré vztahy se zákazníky. Těšíme se,“ doplnil Tarang Jain.

Ani tyto oficiálně sdělené informace však novojičínského starostu Jaroslava Dvořáka příliš neuklidnily. „Chci se zástupci Visteonu vyvolat další jednání a rád bych také mluvil se zástupci té indické společnosti. Visteon-Autopal je zdejší největší zaměstnavatel a mohlo by se to dotknout mnoha lidí. Tak chceme vědět už teď, co se chystá,“ vysvětlil Jaroslav Dvořák s tím, že pokud by společnost naznačila zájem rozšířit svou výrobu, město je ochotno nabídnout jí potřebné pozemky a prostory. „Pro nás je zaměstnanost velice důležitá,“ zdůraznil Jaroslav Dvořák.

POSTŘEH: Slibem ještě nikdo nezarmoutil

Bylo by naivní čekat od vedení velkých, ale vlastně i malých, podniků, že vyklopí své plány jen tak na požádání. Naposledy se o tom přesvědčil novojičínský starosta Jaroslav Dvořák. Ujištění, že se v otázce prodeje Autopalu v této době nic nechystá, bylo pravdivé, neboť v té době seděli ti, kteří to vyřkli, na radnici, a tudíž nemohli být u podpisu dohody o prodeji.

Že bude za měsíc vše jinak? Kdo to mohl vědět? Novojičínský starosta a možná i část veřejnosti, které se tato záležitost dotýká, se mohou cítit poněkud podvedeni, z obecného hlediska se však nelze ani jednomu z aktérů divit, že jednal, jak jednal. Starosta měl prostě jen snahu zjistit, zda nehrozí další navýšení čísel týkajících se nezaměstnanosti, zástupci firmy zase hájili práva vlastníka.

Svět byznysu je tvrdý a chyby se neodpouštějí. Nezbývá, než jen věřit a doufat, že tato „popřená veselka“ nebude mít za následek snížení počtu členů nově vzniklé společné domácnosti. A dá se očekávat, že v tomto duchu se také ponesou první proklamace po „uzavření sňatku“. Slibem zkrátka nezarmoutíš…

Autor: Ivan Pavelek

15.3.2012 VSTUP DO DISKUSE 12
SDÍLEJ:
Babí léto v Ostravě, 18. říjen 2017. Ilustrační foto.
18

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

PETŘVALDŠTÍ fotbalisté (v bílém) prohráli venku podruhé v řadě.

I. B třída, sk. B: Petřvald padl ve Strahovicích. Čelo se vzdaluje

Souhrn I. B třídy, sk. D: V Tiché se po emotivním závěru body dělily

Fulnecká mašina neklopýtla ani při derby v Odrách, kde se však výhra 4:2 nerodila lehce. Důležitý body uhrál Starý Jičín, který doma přetlačil Kopřivnici 3:2.  

Představujeme prvňáčky ze Základní školy Komenského 68, Nový Jičín

Deník přináší další díl seriálu Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím představujeme tabla jednotlivých prvních tříd základních škol Novojičínska, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu na straně 4 a na webu. Deník si tak mohou koupit na památku. 

Vojáci opětovali palbu. Aktivní zálohy střežily a bránily důležité objekty

/FOTOGALERIE/ Militantní skupiny vysazené v kraji s cílem škodit zajišťovali a v případě přepadení nebo léček palbou ničili záložáci spadající pod Krajské vojenské velitelství Ostrava. I to měli v náplni cvičení Safeguard 2017.

Čáp Václav zatím doletěl do Turecka. Kde přezimuje?

Potomek nelétavého páru čápu černých ze Záchranné stanice v Bartošovicích byl vypuštěn na konci srpna.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení