VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Velké firmy navýší stavy. Podaří se udržet v kraji mladé lidi?

Větší monitorované firmy v Moravskoslezském kraji očekávají, že by se u nich během první poloviny letošního roku měla zaměstnanost zvýšit zhruba o 850 osob.

5.3.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: archiv Deníku

Na ohlášeném celokrajském navýšení personálních stavů u větších zaměstnavatelů (nad 26 pracovníků) by se měly podílet všechny okresy, nejvíce by pak pracovních míst mělo přibýt v okresech Bruntál (+309), Nový Jičín (+157), Opava (+155) a Karviná (+120).

„Situace na trhu práce v našem kraji bude v roce 2014 ovlivňována nejen místními vlivy vyplývajícími ze specifického postavení Ostravy a celého kraje, ale především vnějším ekonomickým prostředím. Po dlouhém období recese a stagnace ekonomiky se očekává mírné oživení hospodářství. Situaci však nenahrává dřívější dlouhodobá jednostranná orientace na těžký průmysl a přetrvávající ekonomické, sociální a ekologické problémy, jejichž řešení právě současný stav ještě v mnoha případech oddaluje," uvádí ve své prognóze krajská pobočka Úřadu práce v Ostravě.

Podaří se udržet v kraji mladé lidi?

Loňský úbytek pracovních míst podle této prognózy jen potvrdil neutěšenou ekonomickou situaci kraje.

„Zda bude tento sestupný trend pokračovat závisí rovněž na tom, jestli se podaří vytvořit v tomto regionu zdravější ekonomické a sociálně-kulturní prostředí pro mladou generaci. Současná situace totiž vede k tomu, že obyvatelstvo je nuceno své životní podmínky často řešit nedobrovolným odchodem z kraje. S tím souvisí už několikaletý pokles počtu obyvatel a okolnosti naznačují, že obdobný trend může pokračovat i letos. Oproti loňsku předpokládají růstový trend především odvětví, která mají v kraji poměrně silné zastoupení. Jedná se především o výrobu motorových vozidel a komponentů pro automobilový průmysl. U některých dalších oborů činnosti můžeme proto očekávat mírné navýšení stavů. Je třeba ale upozornit, že tento nepatrný případný růst možná sice nastane, ale přichází po nepřetržitém pětiletém poklesu zaměstnanosti v kraji. Od roku 2008 ubylo u monitorovaných firem kraje téměř 30 tisíc zaměstnanců," uvedla k prognóze Vladana Piskořová, vedoucí referátu trhu práce.

Obdobná čísla i v roce 2015?

Jak odborníci z úřadu práce také ve své zprávě uvádějí, snaha zaměstnavatelů o zvyšování produktivity práce racionalizací počtu zaměstnanců zřejmě povede k faktické stagnaci zaměstnanosti v tomto a zřejmě i v příštím roce.

Analýza také uvádí, že na pracovním trhu je dlouhodobě nedostatek kvalifikovaných pracovních sil s technickým vzděláním. „Zaměstnavatelé stále požadují techniky, kvalifikované dělníky se strojírenským, elektrotechnickým a stavebním zaměřením. V posledních letech jsou velmi žádaní vysokoškoláci IT oborů," píše se v prognóze úřadu práce.

K TÉMATU

Podle docenta Milana Šimka z Ekonomické fakulty Vysoké školy báňské Technické univerzity Ostrava je odhadovat budoucí vývoj na trhu práce velmi složité, protože jej ovlivňuje řada faktorů. „K nejdůležitějším patří například vývoj na trhu zboží a služeb, pravidelně se opakující pokles nebo nárůst poptávky po práci, který bývá ovlivněn sezonností, například v zemědělství, lesnictví, stavebnictví či cestovním ruchu. Na domácí trh práce má vliv také ekonomický vývoj zemí, se kterými ČR obchoduje. Proto odhaduji celkovou úroveň nezaměstnanosti v Ostravě a v kraji zhruba ve stejné výši jako loni. Případně by mohlo dojít jen k velmi mírnému navýšení. Vývoj trhu práce bude podmíněn chováním firem působících na území kraje, jejich ochotou tvořit nová pracovní místa nebo snahou udržet zaměstnanost na současné úrovni," říká Milan Šimek. Podle jeho názoru zůstanou zachovány stávající rozdíly v úrovni nezaměstnanosti mezi jednotlivými okresy kraje.

Autor: Břetislav Lapisz

5.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

FILIP WALICA, Příbor, nar. 16. 10. 2017, 50 cm, 3,20 kg. Nemocnice Nový Jičín.
12

Vaše miminka - noví občánci našeho okresu

Sledování výsledků parlamentních voleb ve štábu ANO, 21. října v Praze. Ivo Vondrák
29

Králem voleb v kraji je Ivo Vondrák. Nemám ambici být ministrem, řekl Deníku

To jsou oni! Podívejte se, kdo bude nově hájit zájmy Moravskoslezského kraje

/FOTOGALERIE/ Kteří poslanci budou po volbách v dolní komoře parlamentu zastupovat a hájit zájmy Moravskoslezského kraje? Nejvíce mandátů získalo hnutí ANO. Podívejte se, kdo patří mezi nově zvolené poslance.

ANO dosáhlo výsledku, na který u nás bývala zvyklá ČSSD

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, FOTOGALERIE Z VOLEBNÍCH ŠTÁBŮ/ Spočteno, podtrženo, hotovo. Volby v Moravskoslezském kraji jasně vyhrálo hnutí ANO s hejtmanem Ivo Vondrákem v čele, drtivou porážku naopak utržila ČSSD, kterou v regionu vedl celostátní lídr Lubomír Zaorálek. K urnám přišlo 551 446 lidí, čímž účast dosáhla 55,86 procent.  

AKTUALIZOVÁNO

VOLBY 2017 V KRAJI: Oranžovou v Moravskoslezském kraji vystřídala modrá

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Volební výsledky v Moravskoslezském kraji jsou sečteny, vítěze parlamentních voleb 2017 známe. Hnutí ANO sesadilo z pomyslného trůnu ČSSD.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

První příležitost, jak si otestovat svou výkonnost na začátku nové sezony, měli při nedávné Velké ceně Znojma členové Plaveckého klubu Nový Jičín, kteří se v přípravě musejí potýkat s problémy vinou uzavření novojičínského bazénu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení