„Garantujeme šestiprocentní růst tarifních mezd v dělnických profesích. K tomu si lidé mohou vydělat ještě více díky novému motivačnímu systému. V součtu by se tak měli zejména produktivní dělníci ve výrobě dostat na 12procentní navýšení platů,“ vysvětlil personální ředitel Vítkovice Cylinders Tomáš Hladký.

Společnost zaměstnává přes 400 lidí. V exponovaných čtyřsměnných, resp. nepřetržitých provozech zaměstnanci vydělávají přes 40 tisíc korun. Díky nové kolektivní smlouvě, která byla podepsána v úterý, by se měli přiblížit k 50 tisícům korun měsíčně. Podle předsedy odborové organizace Milana Rossmanna to není nereálné: „Jsme především rádi, že se platy zvedají o šest procent plošně. I na zmiňovaných 12 procent je možné dosáhnout. Nad rámec zákoníku práce vzrostly i příplatky za noční a víkendové směny a za přesčasy. Pokud bude situace na trhu dobrá, lidé si mají šanci vydělat.“

Ukrajinští uprchlíci v polském Přemyšlu
Kdo v Polsku ubytuje Ukrajince, tak si slušně vydělá

Jak vedení Vítkovic Cylinders tak odbory se shodují, že hlavním motivem, proč firma zvedá mzdy, je snaha alespoň částečně eliminovat vliv inflace na výdělky. „Současně ale chceme, aby se zvyšovala produktivita práce, proto jsme nedali všechno do tarifních mezd," konstatoval generální ředitel Vítkovice Cylinders Robert Wiśniewski. Firma chce navíc podpořit růst výroby nejmodernějších produktů. „Jde nám i o to, abychom extrémně posílili motivaci v provozech, které dělají láhve a nádoby pro vodíkové technologie,“ uvedl generální ředitel Cylinders Holding Jan Světlík.

Vlevo generální ředitel Cylinders Holding Jan Světlík a předseda odborové organizace Vítkovice Cylinders Milan Rossmann.Vlevo generální ředitel Cylinders Holding Jan Světlík a předseda odborové organizace Vítkovice Cylinders Milan Rossmann.Zdroj: Eva Kijonková

Podle něj je nyní silně vytížený i provoz výroby mlecích koulí. Ty jsou důležité pro přípravu a zpracování stavebních směsí a hmot. Kvůli válce na Ukrajině se jich ale nedostává a Vítkovice Cylinders jsou jedinou firmou, která výpadky ukrajinských producentů může vykrývat přímo v Evropě.

Nová kolektivní smlouva společnosti Vítkovice Cylinders bude platit tři roky. Každoročně může být dále upravována formou dodatků ke mzdové oblasti.