Představenstvo SmVaK neschválilo původně navrhované zvýšení o 7 procent. Zatímco energetici hlásí na příští rok zlevňování elektřiny, vodaři budou zdražovat. Představenstvo společnosti Severomoravské vodovody a kanalizace (SmVaK) v pátek 27. listopadu schválilo zvýšení cen vodného a stočného od ledna 2010 zhruba o pět procent.

U vodného je nárůst ve srovnání s rokem 2009 o 1,65 koruny, u stočného 93 haléřů za metr kubický. Celkové zvýšení obou položek za jeden kubík je 2,58 koruny, tj. 5,16 procenta bez DPH. V cenách pro odběratele je rovněž zahrnut očekávaný nárůst sazby DPH o jedno procento (z 9 na 10 procent).

„Při kalkulaci vodného a stočného pro rok 2010 se bral v úvahu růst nákladů, například zvýšení cen surové vody o 8 procent, zvýšení cen chemikálií a služeb.

Důležitou roli hraje potřeba investic do výstavby nových vodohospodářských kapacit a pro opravy stávajících zařízení je v příštím roce v plánu proinvestovat více než půl miliardy korun,“ uvedla mluvčí SmVaK Eva Špirochová.

Podle ceny schválené představenstvem společnosti pro rok 2010 zohledňují stanovisko měst a obcí vyjádřené prostřednictvím Severomoravského vodárenského svazu. Jeho předseda a dětmarovický starosta v jedné osobě, Lumír Mžik, komentoval definitivní rozhodnutí vodařů slovy: „Zpráva je to špatná, nicméně každá koruna, o kterou se podaří snížit cenu, je dobrá.“ Vadí mu však, že se ceny prakticky jen zvedají a za posledních 20 let narostly téměř padesátkrát.

Společnost SmVaK dodává vodu domácnostem a firmám v okresech Frýdek-Místek, Karviná, Nový Jičín a Opava. Ve srovnání s dalšími vodárenskými společnostmi ČR patří ceny SmVaK Ostrava stále k nižším v rámci celorepublikového průměru.