Vystavovatelé, návštěvníci i zástupci armád z Česka a dalších koutů světa se na tři dny sjeli do jihomoravské metropole. Co dva roky pravidelně se na brněnském výstavišti BVV totiž koná Mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky IDET. Letošní ročník největšího českého obranného veletrhu připadl na přelom května a června.

Mezi řadou vystavovatelů nechybí ani zástupce z Novojičínska šenovský vojenský opravárenský závod VOP CZ se svou speciální technikou. Návštěvníci si u jeho stánku mají ještě dnes možnost prohlédnout hlavní výrobky podniku určené pro oblast obrany a bezpečnosti. Konkrétně se jedná například o vysoce mobilní pancéřované vozidlo AJBAN 440A koncepce 4x4, které se může pochlubit nejmodernějšími technologiemi v balistické a antiminové ochraně.

Budova městského úřadu byla postavena podle návrhu architekta Otto Thienemanna.
Historickou budovu radnice čeká rekonstrukce za téměř 6 milionů korun

„Díky své modulární konstrukci je možné jej konfigurovat tak, aby splňovalo podmínky nejtěžších operačních úkolů, zajišťovalo podporu a účastnilo se bojových misí," přiblížil k vozidlu mluvčí šenovského závodu Petr Bohuš. Dodal, že na veletrhu je k vidění také upravená, otevřená a odlehčená varianta RIV (Rapid Intervetion Vehicle). Tento typ vozidla s motorem Maserati ocení převážně jednotky rychlého nasazení.

Z další speciální techniky podnik na výstavišti představuje dálkově ovládanou zbraňovou stanici MGC 01 určenou zejména pro kulomet NSV 12,7 mm. „Systém MGC 01 je navržen a vyvinut speciálně pro tanky T-55, T-72 a jejich modernizované verze, popřípadě jej lze umístit na obrněné transportéry či další vozidla," vysvětlil Petr Bohuš.

NOVINKA NA ČESKÉM TRHU

Brněnský veletrh přináší nejen pestrou přehlídku obranných a bezpečnostních technologií, ale prezentovány jsou zde také novinky na trhu. O co se konkrétně letos jedná, prozradil mluvčí podniku. „Novinkou na českém trhu je ochranný nátěr Battle Jacket. Je navržený tak, aby zamezil úniku pohonných hmot z nádrží a cisteren po průstřelu," objasnil Petr Bohuš.

Strategickou vojenskou techniku VOP CZ pak doplňují výrobky, jež jsou výsledkem vývojové práce obranářského závodu. Konkrétně jde o autonomní robotické vozidlo UGV Taros nebo o produkty kontroly podvozku vozidel. Stejně tak mohou návštěvníci v Brně obdivovat i univerzální nakladač Dapper Military.

Ilustrační foto.
Budoucí vojáci vyzkoušeli i bezpilotní speciál z VOP CZ