VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výrobce špičkové elektroniky je v Kopřivnici už deset let

Patří k výrobcům špičkové elektroniky a v těchto dnech si její vedení i zaměstnanci připomínají deset let existence v České republice. Řeč je o firmě Bang & Olufsen.

18.9.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Facebook.com//bangolufsen


Když se řekne Bang & Olufsen, mnoho lidí si toto sousloví spojí se špičkovou elektronikou. Mnoho lidí už ale neví, že závod, kde se tato elektronika vyrábí, je také v podnikatelském areálu v Kopřivnici-Vlčovicích. A to už rovných deset let, což si zaměstnanci i jejich příbuzní připomněli na jakémsi dnu otevřených dveří, který firma pořádala o uplynulém víkendu.

„Rozhodnutí jít pryč z Dánska padlo před jedenácti lety. Na seznamu bylo více než padesát lokalit v Polsku, Maďarsku, na Slovensku a v České republice. Nakonec se rozhodli pro Kopřivnici," uvedl Pavel Merhout, ředitel kopřivnického závodu Bang & Olufsen, a doplnil, že roli hrály například blízkost letiště, čtyřproudová silnice do nedalekého Příbora či chystaná dálnice. „Nezanedbatelnou výhodou byla také podpora Czechinvestu a otevřený přístup města Kopřivnice, s nímž máme doteď dobré vztahy," pokračoval Pavel Merhaut.

Základem je audio-video

Při oslavách si zaměstnanci, jejich příbuzní i další hosté mohli prohlédnout výrobní provoz i hotové výrobky. Ty je možné dělit do tří hlavních kategorií. „Základem je audio-video, což jsou televizory, reproduktory a audio zdroje signálů. To je asi šedesát procent prodeje. Dvacet procent pak tvoří sound systémy pro automobily a zbylá procenta jsou přenosné věci, jako sluchátka a podobně," upřesnil Pavel Merhaut.

Ilustrační foto

Výroba špičkových technologií si vyžaduje špičkové zaměstnance. Není proto divu, že někteří dojíždějí až z Opavy či Olomouce „Takzvané dělnické profese jsou z okolí, ale to jsou také fundovaní lidé. Každý výrobek je velmi komplexní. Neděláme obrovské série. Ve finále to znamená, že reproduktor, který se skládá tři hodiny, dělají dvě až tři operátorky, takže každá má hodinový cyklus montáže, který je hodně složitý," vysvětlil náročnost výběru zaměstnanců ředitel kopřivnického závodu.

Testování

Jednou ze zásad výroby je stoprocentní testování všech výrobků. Některé testování je ale podle Pavla Merhauta subjektivní. „Lidé si musí naposlouchat, co je zdravý zvuk a co není zdravý zvuk. Je to určitě zajímavá práce. Když potom lidí vidí, co vyrobili a ještě slyší, jak to hraje, tak jsou na to pyšní. A dnes se chtějí pochlubit před rodinnými příslušníky," pohlédl Pavel Merhaut na davy lidí, jež proudily závodem, a poznamenal, že možná i kvůli uvedeným skutečnostem mají minimální fluktuaci.

Kopřivnický závod Bang & Olufsen je podle jeho ředitele v silné růstové fázi. „Před dvěma roky padlo rozhodnutí posílit přesun aktivit z Dánska do České republiky. Z nějakých dvou set padesáti zaměstnanců jsme za ty dva roky vyrostli na pět set sedmdesát. Firma celkově přechází z fáze stabilizační po krizi do fáze růstové," řekl Pavel Merhaut s tím, že ale není třeba rozšiřovat prostory, protože ještě není plně využitá směnnost. „Máme v šuplíku projekty, které můžeme vytáhnout, ale každý podnikatel se nejprve snaží beze zbytku využít toho, co má," uzavřel Pavel Merhaut.

Autor: Jana Hromočuková

18.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

JEDNA Z NADĚJÍ novojičínského plaveckého klubu Marie Skopalová (uprostřed) ukázala hned na úvod sezony výtečnou formu.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

ZÁVIŠICKÝ TALENT Radek Rýpar (vpravo) získal na Českém poháru v Brně v nabité konkurenci bronz. Na snímku s rovněž bronzovým Danem Šimkem. Snímky. TJ Závišice

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení