Podniky v Moravskoslezském kraji nevidí tento rok růžově. Přes sedmdesát procent z nich očekává stagnaci nebo dokonce další zhoršení ekonomické situace. Vyplývá to z průzkumu, který si v lednu nechala udělat moravskoslezská ODS. Průzkum oslovil 104 firem, od těch velkých po drobné podnikatele.

Většina firem v tomto roce neplánuje nové investice nebo akvizice. Uvažuje o nich ani ne pětina oslovených firem. Zhruba každá osmá firma zato připravuje restrukturalizaci, ta se u třetiny z nich neobejde bez propouštění.

„Krize končí, ale její odeznívání v kraji bude delší než třeba v Praze nebo na Mladoboleslavsku,“ podotkl k průzkumu zastupitel ODS a bývalý ekonomický náměstek hejtmana Pavel Drobil.

Ekonomika v kraji by podle něj potřebovala nový impuls podobný tomu, jakým byla výstavba automobilky Hyundai v Nošovicích, která s sebou přinesla i řadu dalších navazujících investic. Motorem oživení by podle Drobila mohla být například výstavba nové jaderné elektrárny v Blahutovicích. Přinesla by práci jak pro stavební, tak pro strojírenské firmy, tak i výstavbu nové infrastruktury. „Hlavně je důležité o tom začít mluvit. Jestli o tom nebudeme diskutovat, bude energetická koncepce tak, jak byla naplánována, schválena. A já nechci, aby to rozhodnutí padlo v Praze,“ uvedl Drobil.

Se stavbou elektrárny v Blahutovicích se počítalo již v 70. letech minulého století. Po roce 1989 přestala být načas aktuální. Nyní je ale jak součástí státní energetické koncepce, tak dalšího vládního dokumentu, celorepublikového územního plánu, podle něhož se právě pozemky u Blahutovic blokují na stavbu nového velkého energetického zdroje.

Otázku výstavby jaderné elektrárny přitom víří v poslední době i další politické strany. „O elektrárně v Blahutovicích se mluví už dlouho a posledních deset let téměř každoročně. Beru to na vědomí,“ podotkl starosta Jeseníku nad Odrou, pod který Blahutovice spadají, Tomáš Machýček. Žádný odliv obyvatel z poklidné obce kvůli strašáku elektrárny starosta nyní nepozoruje. „Je to ale problémové téma a mělo by se o něm věcně diskutovat. To by bylo správné,“ dodal starosta. Více o elektrárně v Blahutovicích se dočtete ZDE.