Podle dat odborné studie renomované společnosti Grant Thornton, která byla impulzem ke vzniku petice, patří cena vody dodávaná společností Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) k nejvyšším v ČR. Náklady na její výrobu patří naopak k těm nejnižším. Důvodem je podle této analýzy především nepřiměřeně vysoký kalkulační zisk společnosti, která násobně přesahuje hodnoty obvyklé v českém vodárenství.

„Tato praxe v našem kraji trvá již řadu let, ale relevantní orgány na ni dosud nereagovaly. Proto jsme se rozhodli pomocí petice sje close Bývalý ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček info Zdroj: Deník/Martin Divíšek zoom_in Bývalý ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček dnotit obyvatele našeho kraje a dát jasně najevo Ministerstvu financí ČR, že by tento problém mělo urychleně vyřešit,“ vysvětluje její autor, lékař a bývalý ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Mluvčí SmVaK Marek Síbrt v reakci prohlásil, že vodárenství je v ČR přísně regulovaný obor a SmVaK striktně dodržuje pravidla. Petici společnost chápe jako součást politické kampaně před volbami.

Studie společnosti Grant Thornton analyzovala trh pěti vodárenských společností v ČR a zároveň jednotlivé společnosti porovnávala. Ze závěrů jednoznačně vyplývá například to, že společnost SmVaK si ve sledovaném období stanovovala kalkulační zisk v rozmezí 27–36 %, zatímco obvyklé rozmezí u podobných společností v ČR je 2–13 %. Analýza také označuje SmVaK jako jedinou společnost, která svůj kalkulační zisk vytváří primárně pro potřeby akcionářů. Z Moravskoslezského kraje SmVaK odčerpává až půl miliardy korun ročně, z čehož v některých letech odchází formou dividendy vlastníkovi i třeba 83 % kalkulačního zisku. Výsledky studie společnosti Grant Thornton naznačují existenci mezery v aktuální cenové regulaci vodárenských subjektů, neboť v situaci přirozeného monopolu umožňuje akcionáři rentu nad přiměřenou míru.

Petici podpoří i roadshow

Podle slov Davida Kaszpera, který pro podporu petice založil sdružení Férová voda, by mohla při standardní marži SmVaK cena vody klesnout o 13 korun na kubík, což pro průměrnou čtyřčlennou rodinu může znamenat úsporu více než 1500 korun ročně. „SmVaK je i přes své dlouhodobé enormní zisky zároveň nejzadluženější vodárenskou společností v ČR. Dluh více než pět miliard korun drží mateřská společnosti ve Španělsku, které tak jen na úrocích z našeho kraje přicházejí další stamiliony korun,“ podotýká Kaszper.

Podporu petice s názvem „Stop drahé vodě v našem kraji!“ v letních měsících podpoří „roadshow“ po velkých městech Moravskoslezského kraje, během níž budou moci občané připojit podpisy osobně. „Po prázdninách pak předáme petici i s podpisy Ministerstvu financí ČR. Doufáme, že i díky naší aktivitě se tento problém začne řešit a že občané našeho kraje najdou zastání také u státních orgánů,“ dodává Němeček.

SmVaK jsou největší vodárenskou firmou v Moravskoslezském kraji a patří i mezi největší v zemi. Dodávají vodu zejména na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku a Opavsku, ale také do části Olomouckého kraje a do pohraniční oblasti Polska.

Loni firma vytvořila čistý zisk 405,1 milionu Kč, což bylo o 7,2 procenta méně než předloni. Výnosy firmě meziročně vzrostly zhruba o pětinu na 3,43 miliardy Kč. Do vodárenské infrastruktury včetně oprav loni vložila 1,14 miliardy Kč. Vlastníkem firmy je španělská společnost Aqualia Czech. Síbrt řekl, že v posledních dvou letech SmVaK žádnou dividendu nevyplácely a zisk si nechaly na účtu. "Vodárenství je v České republice přísně regulovaný obor, kdy fungování jednotlivých společností monitoruje a kontroluje řada orgánů státní správy. Společnost SmVaK Ostrava striktně dodržuje pravidla daná platnou legislativou, která mimo jiné jasně definuje parametry, jak je možné generovat přiměřený zisk," řekl Síbrt. Výše vodného a stočného v oblastech, kde SmVaK působí, jsou podle něj výrazně pod sociálně únosnou cenou stanovenou pro rok 2024 pro Moravskoslezský kraj na 162,44 Kč.