Jen kousek v Polsku si každý může nasbírat jahody za 30 korun za kilo. Doslova za 30 korun. Polský farmář totiž akceptuje platbu v korunách, takže směnárnu můžete vynechat. Má vysázené rané i pozdní odrůdy jahod, aby na poli mezi obcemi Rowne a Dobieszów dozrávaly postupně a sezona samosběru vydržela co nejdéle.

Tradice samosběru v okrese Bruntál neexistuje. Milovníci čerstvě utržených jahod většinou odtud dojížděli za samosběrem na Opavsko. Farmáři na Opavsku mají aktuální ceny kolem šedesáti korun při samosběru.

Fotbalisté Tiché odehráli poslední zápas v I.B třídě v pátek 10. června v Ostravici, kde vyhráli 1:0. K závěrečnému duelu sezony se jim v sobotu nedostavil soupeř z Fryčovic. Utkání vyhrají kontumačně 3:0 a s 55 body ovládnou skupinu D.
Rozhodnuto: S Krnovem jde do divize Břidličná, Vřesina si vykopala kraj

Koho neodradila kampaň varující před kvalitou polských potravin, ten už za jahodami na Opavsko nejezdí. Jahodová plantáž Dobieszów leží ve výběžku Polska mezi Krnovem a Osoblahou. Je vzdálená asi deset kilometrů od hranic. Do Dobieszówa míří sběrači jahod z Krnovska i z Osoblažska. Podle odhadu polských farmářů bývá mezi sběrači jahod až 80 procent Čechů. „Dnes jsem mluvil s farmářem z Dobieszówa a je moc rád, že ho navštěvuje tolik Čechů a sbírají jahody. Stále si tam můžete zajít, protože ještě otevře druhé pole s asi hektarem jahod,“ vyměňují si zkušenosti fanoušci polského samosběru na sociálních sítích.

Jaká je reálná cena jahod?

Kolik představují skutečné náklady farmáře na vypěstování kilogramu jahod? Dostává dotace? Jakou mzdu má česač jahod? Kolik kilogramů nasbírá za hodinu? Kolik stojí obal a doprava jahod? Jaké jsou marže prodejců? Jaká je reálná cena jahod, a jakou cenu už lze považovat za výprodej pod výrobní náklady? Takové otázky si pokládají zákazníci, když uvidí tak obrovský cenový rozptyl. Jak si vysvětlit, že v hypermarketech mají trhané jahody s cenovkou 90 nebo 180 korun za kilo, na tržnicích v Krnově nebo v polských Hlubčicích stojí natrhané jahody kolem 65 korun za kilo, ve stánku u silnice 55 korun, a na polském samosběrovém poli 30 korun?

Rozkvetlá řeka Opavice a bíle kvetoucí ostrůvky lakušníku vzplývavého jsou každoroční atrakcí Holčovic.
Opavice opět rozkvetla vodníkovými vlasy! Proč se to děje v Holčovicích?

Podle facebookových diskusí krnovských fanoušků jahod mají nejchutnější a nejkvalitnější nabídku ve vietnamském obchůdku U Hanky. Tam jsou jahody za 65 korun. Plus 20 korun za košík nebo 3 koruny za vaničku. V hypermarketech vaničky už jsou započítané v ceně půlkilových balení. „Přímo z plantáže denně čerstvě natrhané, pečlivě přebrané, krásné, voňavé a chutné,“ komentuje svou nabídku jahod obchod U Hanky.

Vietnamský recept na městské zahradničení

Zatímco město Krnov v uplynulém desetiletí uvolnilo nejkvalitnější zemědělskou půdu na výstavbu průmyslové zóny a obětovalo desítky zahrádek stavbě obchvatu, vietnamští spoluobčané dokážou vypěstovat vlastní ovoce a zeleninu na naprosto nepravděpodobných místech přímo v centru Krnova. Jejich vlastnoručně vyrobené skleníky lze obdivovat přímo mezi supermarketem Albert, autobusovým nádražím a nejrušnější dopravní tepnou: Revoluční ulicí.