Ceny za metr čtvereční těch nejkvalitnějších kanceláří, které jsou v kategorii A, se v Ostravě pohybují okolo čtyř tisíc korun za rok. Plus služby. Takových moc v Ostravě není. Naštěstí pro developery, kteří se do výstavby luxusních kancelářských komplexů v Ostravě pustili.

„Současná finanční krize má samozřejmě dopad na naše jednání a potenciální zájem firem o nové kancelářské prostory. Zejména co se týče doby rozhodování firem, která se prodlužuje a prodlužují se jak samotná jednání o nájemních smlouvách, tak i rozhodování firem jestli vůbec půjdou nebo nepůjdou do nových kancelářských prostor,“ uvedl Johan Hedve, leasing manager Skanska Property Czech Republic, která v centru Ostravy dokončuje stavbu nízkooenergetické kancelářské budovy Nordica. Vedení firmy doufá, že smlouvy s několika společnostmi, se kterými vedou finální jednání, se jim podaří uzavřít v následujících několika měsících. „Věříme, že projekty, které nabízejí zákazníkům kvalitu, flexibilní řešení prostor a energetickou úsporu, ale krize zásadně neovlivní, neboť to jsou prvky, které klienti poptávají,“ vysvětlil Hedve.

Ani další majitelé A-čkových kanceláří, komplexu Orchard Ostrava, si nezoufají. Aktuálně jsou v tomto komplexu pronajaty všechny kancelářské prostory v Budově 1 a sedmdesát procent kanceláří v Budově 2. „Mezi nejnovější nájemce administrativního komplexu Orchard patří společnost Tebodin, Dimension Data a M-construction. V poslední Budově 3, která se dokončuje, máme s potenciálním klientem ve finální fázi jednání na pronájem třiceti procent ploch. Pronájmy kanceláří postupují dle našich očekávání,“ uvedla Lucie Formandl, mluvčí developerské společnosti Red Group.

Dosud v Ostravě převládají kanceláře z kategorie C. Ty jsou v budovách s horší dostupností, které nemají klimatizaci ani parkovací místa. „Parkoviště jsou alfou omegou, když nejsou součástí nabídky, kanceláře se pak špatně pronajímají,“ podotýká Václav Štolba z realitní kanceláře Victoria Corporation. Ceny kancelářských prostor typu B se pohybují od tisíce do dvou set tisíc korun, céčka jsou pochopitelně ještě levnější.

I podle zkušeností Václava Štolby si teď firmy, které se chtějí nově v Ostravě usadit, přepečlivě zkoumají, jestli to opravdu udělají. Pesimisticky to ale nevidí. „Podle informací našich klientů je pro ně Ostrava rozhodně zajímavá,“ tvrdí Štolba.

Přesto někteří investoři, kteří chtěli v Ostravě budovat další kancelářské prostory, s jejich výstavbou vyčkávají. „Projekty, které jsou zatím jenom na papíře, investoři často pozastavili a dokončují jen rozestavěné objekty,“ řekl Tomáš Kořistka z realitní kanceláře Trimex. Realitní kancelář například inzeruje prostory v nově připravované moderní administrativní budově v Ostravě-Mariánských Horách. „Projekt je připravený, teď záleží na tom, jestli se najdou zájemci. Zatím jich ale moc není,“ sdělil Kořistka. Stojí i další projekty s kancelářskými prostory, o kterých se v Ostravě před rokem hodně mluvilo, například stavba dvou budov společnosti CTP Invest poblíž náměstí republiky i realizace projektu Jindřich Plaza, který by měl nahradit bývalý hotelový dům Jindřich.