V aprílové statistice novojičínského úřadu práce figurovalo 4313 nezaměstnaných, z toho 2333 žen. Lidé hledající práci mohli volit z 1954 volných míst. Jednoznačná převaha nabídky zaměstnání byla pro uchazeče s požadavkem vyučení v oboru, úřad jim nabízel 1052 pracovních pozic.

Zaměstnavatelé se v dubnu nejvíce pídili po svářečích, hledali jich 174. Pouze o tři lidi méně byli potřební na pozici řidiče. Úřad práce nabízel i 138 míst sběračům odpadků a popelářům. Číšníků a servírek sháněli ve 123 případech. Pomocníci a uklízeči byli zapotřebí v 87 případech. Firmy sháněly i zedníky, kameníky či omítkáře, a to pro 76 volných míst. Nástrojáři, kovomodeláři, kovodělníci a zámečníci mohli volit z 69 nabídek, zpracovatelé masa a ryb z 51, stejný počet volných pracovních míst byl pro montážní dělníky mechanických zařízení. Obsluha automatických nebo poloautomatických dřevoobráběcích strojů měla šanci ve 23 případech.

Nemalou naději uspět na trhu práce měli i zedníci, kuchaři, operátoři průmyslových robotů, instalatéři, stavební zámečníci či klempíři. „Pro středoškolsky vzdělané lidí s maturitou byla v počtu volných míst nejvíce zastoupena profese účetní, nabídek bylo dvaatřicet,“ sdělil ředitel novojičínského úřadu práce Jiří Macíček. Sekretářky měly šanci v 19 případech. V nabídce úřadu bylo i 16 míst pro učitelé jazykových škol, piloti, navigátoři a letečtí technici měli k dispozici 10 nabídek a strojírenští technici jen 5.

V kategorii vysokoškoláků bylo 10 pozic pro lékaře, 9 pro ostatní technické pracovníky, pro techniky v kartografii konstruktéry, kresliče a zeměměřiče 6 míst a pro projektanty a konstruktéry strojních zařízení a strojní inženýry 5 volných nabídek. Shodně pouze dvě místa byla k mání pro učitelé odborných předmětů, farmaceuty, lékárníky či elektroinženýry.