VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zásobníky plynu na Moravě těží naplno. Z ruska už neteče ani kapka

Třanovice, Štramberk - Společnost RWE Transgas musí těžit maximální možné množství plynu ze strategických zásob zemního plynu, které je uskladněno vpodzemních zásobnících. Důvodem je úplné zastavení dodávek plynu zRuska, jak ve středu ráno potvrdil mluvčí společnosti RWE Transgas Martin Chalupský

7.1.2009
SDÍLEJ:

Podzemní zásobník plynu v Třanovicích patří mezi šest strategických rezervoárů v České republice, které mají celkovou kapacitu 2,055 mil. kubických metrů zemního plynu. Foto: Libor Běčák

Dva ze šesti rezervoárů jsou na severu Moravy v Třanovicích a Štramberku. Třanovický podzemní zásobník plynu se nachází pod obcemi Třanovice, Těrlicko-Hradiště, Český Těšín-Koňakov a Český Těšín-Horní Žukov. Zásobník využívá podzemí s příhodnými geologickými podmínkami. Z hloubky přibližně 450 metrů se tam od roku 1949 těžil zemní plyn. Po jeho vytěžení v roce 1982 se začala připravovat stavba zařízení, které by podzemní prostory využilo jako rezervoár. Výstavba začala v roce 1994 a byla ukončena v roce 2000.

Zásobník se v létě, kdy je v zemi spotřeba menší, naplňuje. Naopak v zimě se plyn odčerpává do sítě, aby se tak vyrovnal rozdíl mezi zvýšenou spotřebou a dodávkami z plynovodu. Na povrchu se plyn čistí ve filtrech a suší. Množství plynu v Třanovickém rezervoáru není přesně zveřejněno, v každém případě by stačilo pokrývat spotřebu severní Moravy a Slezska po několik týdnů i při úplném přerušení dodávek z Ruska. V zemi jsou navíc další podobné zásobníky.

Společnost RWE Transgas Net uvádí pouze celkovou kapacitu všech zásobníků. „Na území České republiky provozujeme šest podzemních zásobníků plynu v lokalitách Dolní Dunajovice, Tvrdonice, Štramberk, Lobodice, Třanovice a Háje s celkovou uskladňovací kapacitou ve výši 2 055 mil. kubických metrů,“ uvedla tisková mluvčí RWE Transgas Net Eva Sittingerová.

Historicky nejvyšší denní spotřeba zemního plynu v České republice byla zaznamenána v roce 2006, kdy to bylo 67 mil kubických metrů. Při takové spotřebě by zásoby vydržely na přibližně 30 dnů. Zásobníky však nejsou nikdy zcela plné a spotřeba není nikdy maximální. Například v loňské zimě dosahovalo maximum denní spotřeby jen 50 milionů kubíků.

Autor: Libor Běčák

7.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

JEDNA Z NADĚJÍ novojičínského plaveckého klubu Marie Skopalová (uprostřed) ukázala hned na úvod sezony výtečnou formu.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

ZÁVIŠICKÝ TALENT Radek Rýpar (vpravo) získal na Českém poháru v Brně v nabité konkurenci bronz. Na snímku s rovněž bronzovým Danem Šimkem. Snímky. TJ Závišice

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení