Po zdech domů se mihly červenomodré odrazy výstražných hasičských světel. Šedý dým postupoval Kateřinicemi a přinášel s sebou předzvěst čehosi obávaného. Z dalších a dalších balíků slámy vyšlehly hladové plameny a pustily se do zbytku stohu. Hasičům, kteří dorazili na místo jako první, se naskytl dechberoucí pohled. Žluté peklo hučelo do tmy a oni věděli, že to bude dlouhá směna.

Kateřinicemi to začalo

Nenasytnému živlu padlo během pátečního večera a sobotního rána zhruba 200 tun slámy. Ruce k dílu přiložili členové sedmi hasičských jednotek z blízkého i širokého okolí. Ohni však jakoby balíky slámy nestačily a začal se sápat po okolních budovách. Hasiči se proto rozdělili a blízké objekty pomocí vody ochlazovali. Ani jejich snaha však nedokázala zabránit naprostému zničení ocelové konstrukce, která měla slámu chránit před nepřízní počasí. Zásah se protáhl až do odpoledne, kdy na místě zůstaly pouze čtyři jednotky, které pomáhaly s dohašováním a udušením posledních řeřavých zbytků stohu. „Požár se obešel bez zranění. Odklízecí práce na stohu byly ukončeny ve čtvrt na pět,“ upřesnil mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela. Více fotografií z požáru najdete ZDE!

Na řadě bylo Rybí

Krátce po půl druhé se podobný scénář odehrál také v Rybím. Tentokrát však plameny zachvátily 250 tun slámy. Také škoda zde byla vyšší, a to asi jeden milion korun. „Z toho byla škoda čtyři sta tisíc korun a na uskladněné slámě šest set tisíc na budově,“ rozvedl Petr Kůdela s tím, že vyšetřovatelé hasičského záchranného sboru stanovili na místě dvě verze možného vzniku požáru, tedy úmyslné zapálení a hra dětí do patnácti let. Požár hasiči krotili až do pondělního rána. Více k události se dočtete ZDE!

Kdo požáry založil?

V současné době prošetřují tyto dvě události kriminalisté Policie ČR. „Je pravděpodobné, že byl požár založen úmyslně. Teprve probíhá šetření tohoto případu. Kriminalisté zjišťují všechny informace a stopy k možnému zajištění pachatele,“ vyjádřil se pro Deník okresní policejní mluvčí Zbyněk Tomšík. Stoh v Rybím spadal pod Agroprůmyslový kombinát Sedlnice, který kvůli znehodnocené slámě bude muset zásoby pro zvířata doplnit. „Určitě nám to přinese komplikace. Už loni v Mankovicích nám shořel jeden stoh. Je to otázka spotřeby steliva, která je teď nabouraná. Sláma v Rybím byla určena pro živočišnou výrobu a budeme ji muset dokupovat,“ přiblížil situaci člen představenstva Petr Ficbauer a dodal, že si není vědom konkrétní osoby, která by chtěla společnosti způsobit škodu.

V Mankovicích se na začátku listopadu jednalo o škodu asi čtyři sta tisíc korun. Tamější stoh tvořilo 450 balíků slámy. Policisté tenkrát případ prošetřovali jako spáchání trestného činu neznámým pachatelem. Toho se však dopadnout nepodařilo. Více k události najdete ZDE!