Jedná se zejména o požáry, které vznikají kvůli nepozornosti či aby si dotyčný ušetřil práci. Vypalování trávy je však ze zákona zakázáno na zahrádkách i jinde. Pokud hospodář i tak škrtne sirkou a „ušetří“ si práci tím, že podpálí plochu se suchou travou, může jej čekat za tento přestupek pokuta až 25 tisíc korun.

Jak do této záležitosti vstupují hasiči? Rychle a neúprosně. Stačí totiž, aby přeskočila jiskra nebo zafoukal vítr a je o výjezdy postaráno. „Opakovaně působíme na lidi, dávali jsme upozornění i do kabelové televize, ale prostě si nedají říct. Myslí si, že to zvládnou. Navíc, když fouká vítr, ti lidi to prostě neuhlídají,“ zmínila preventistka Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje, územního odboru Nový Jičín Dagmar Benešová.

Pálení například zahradního odpadu by se také mělo řídit alespoň nějakými pravidly. „Pálení je možno provádět pouze na ohništi, které je bezpečně ohraničeno např. kameny. Dále je vhodné mít v blízkosti ohniště připraveny prostředky k hašení například konev s vodou, respektive nádobu s pískem a lopatku, aby se dal případný požár již v zárodku uhasit a v žádném případě neodcházet od ohniště, pokud není dostatečně uhašeno,“ dodala ve zprávě Benešová.

Důkazy o tom, že nemluví o větru, přinášejí hasiči z terénu pomalu každý den. V týdnu od 22. do 28. března zasahovali u 18 požárů, z toho polovinu tvořily právě požáry lesního porostu či trávy. V minulém týdnu to byly například zásahy v Šenově u Nového Jičína, Bludovicích u Nového Jičína, Odrách – Kaménce či Bílovci.