Bylo po sedmé hodině večer, když poklid Hukovic, místní části Bartošovic, narušil jekot sirén. „Vyšla jsem před barák a viděla jsem tam dým, ale to už tam přijížděli i hasičí,“ dívala se směrem k nedaleké stodole starší žena, která bydlí v domku u silnice. „Škoda těch býčků. Měli hroznou smrt,“ povzdechla si. Tři mladí býčci byli ve stáních nalevo, hned u hlavních vrat do stodoly. Když hasiči požár uhasili, ležela tam už jen tři ohořelá těla s vyhřezlými útrobami. „Dva měli asi šest měsíců, ten jeden byl o něco starší,“ řekl Petr Hodura, syn majitele stodoly, jenž chová také patnáct krav. Ty byly v době požáru na pastvě. Jak Petr Hodura naznačil, unikly smrti již podruhé. Jeho otec je totiž koupil od chovatele ze Sedlnic a krátce nato ta stodola v Sedlnicích shořela. „Kdyby tam tenkrát ty krávy byly, tak je po nich,“ poznamenal syn majitele.

Mezitím se místní hukovičtí hasiči snažili alespoň trochu rozložit slámu, která se vyvalila z jednoho z dalších vchodů, aby lépe prohořela. „Musíme to nechat postupně shořet. Takže to teď budeme tak možná dva dny hlídat. Dovnitř se nedostaneme, protože hrozí nebezpečí zřícení,“ uvedl velitel jednotky SDH Hukovice Pavel Sopuch.

Kromě hukovických hasičů se sjelo na místo osm dalších jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. „Celkem bylo na místě třináct vozidel,“ upřesnil mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Faster, jenž doplnil, že kromě likvidace požáru hasiči rovněž ochlazovali seník, který byl asi osmdesát metrů od ohniska požáru. „To kdyby chytlo, tak to by byl pořádný rachot,“ poznamenal s pohledem na vysokou budovu starosta hukovických hasičů Luboš Hodura s tím, že když přijeli, z hořící budovy šlehaly asi pětimetrové plameny.

Podle velitele hasičů Sopucha je štěstí, že jedna z vodních nádrží je nedaleko od objektů. „Nakonec jsme museli brát ještě z druhé nádrže, kterou tady máme. Počítám, že každé auto jelo tak pětkrát,“ vypočítával Sopuch a dodal, že ve zmíněné druhé nádrži o rozměrech zhruba třicet krát patnáct metrů hladina během zásahu klesla asi o metr.

Podle syna majitele bylo ve stodole kromě býčků více než osm set balíků slámy, z nichž každý má kolem 220 kilogramů. Kromě toho byl ve stodole také nakladač slámy. Majitel předběžně odhadl škodu na jeden a půl milionu korun.

Příčinou požáru se budou zabývat vyšetřovatelé. Jisté je, že v posledních dvou letech hořelo stohů a stodol více. Jeden stoh někdo podpálil například v nedalekých Bartošovicích. Hovořit nyní o úmyslném zapálení by byla i podle syna majitele spekulace. „Před setměním jsme to byli zavřít a bylo to v pořádku,“ prohodil Petr Hodura.