Zhruba půl hodiny před půlnocí dostalo operační středisko Hasičského záchranného sboru informaci, že v panelovém domě v bytě v sedmém patře je požár. „Na tísňovou linku hasičů krátce před půl dvanáctou v noci volal jak postižený majitel, tak i všímaví sousedé,“ sdělil mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.
„Během jízdy k zásahu bylo zjištěno, že na balkoně hořícího bytu je uvězněna osoba,“ uvádí na svých webových stránkách dobrovolní hasiči Kopřivnice, jejichž jednotka zasahovala u požáru společně s dalšími třemi sbory. Hasiči natáhli dopravní a útočné vedení do bytu, odkud zachránili staršího muže, jenž utrpěl popáleniny na horních končetinách a byl intoxikovaný zplodinami hoření. Patro nad požárem bylo silně zakouřeno. Ze tří bytů odtud hasiči museli evakuovat čtyři osoby. „Hasiči vyvedli osoby na bezpečné místo a po příjezdu záchranné služby, všechny předali posádkám zdravotnické záchranné služby k ošetření,“ popsal situaci autor textu.
Požár byt 2 + 1 zcela zničil. Rovněž byty nad místem požáru byly zasaženy kouřem a silným žárem. Do spodních bytů natekla voda z prasklého topení a voda, kterou hasiči použili při zásahu. Oheň také poškodil stěnu bytu a domu, proto hasiči přivolali statika. Ten naštěstí potvrdil, že budova je v pořádku, ale je potřeba opravit vydutou zděnou příčku a pohnuté panely. Předběžný odhad škody je jeden milion korun.
Pravděpodobnou příčinou požáru byla zapomenutá svíčka ponechaná bez dozoru v ložnici. „Starší muž, který žil v bytě sám, si večer zapálil svíčku v ozdobném kelímku a odložil ji na noční stolek, na němž, mimo jiné, stál i stolní kalendář. Pak odešel do obývacího pokoje, kde při sledování televizních programů usnul. Vzbudil ho až praskot ohně. Vyběhl na balkon, mezitím otevřel všechny dveře, takže se oheň a kouř mohly šířit dál. Hasiči jej objevili v kuchyni, kam vlezl oknem z balkonu, a odvedli jej ven,“ doplnil Kůdela.