Krátce po druhé hodiny odpolední ve čtvrtek 5. března dostali hasiči hlášení o požáru rodinného domu v Žilině u Nového Jičína. Živel zachvátil hrubou stavbu nízkoenergetického domu. Podle všech indicií vznikl požár při zahřívání asfaltové krytiny určené na izolaci podlahy. „Na tísňovou linku hasičů zavolal jeden ze zaměstnanců stavební firmy, která zde připravovala podlahu. Podle jeho slov se oheň rychle rozvinul, když během dvou minut přeskočil na polystyrénové desky zdí,“ informoval Petr Kůdela, tiskový mluvčí Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK).

Řemeslníci se pokoušeli oheň uhasit vlastními silami, avšak to bylo nad jejich síly. Jeden z nich se dokonce nadýchal jedovatých zplodin, když se pokoušel z domu vynést tlakovou láhev s plynem. „Hasiči poskytli muži první pomoc a podali mu kyslík,“ sdělil mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl. Avšak zdravotní stav muže se rychle zhoršoval, akutně hrozilo, že se udusí. „Muž utrpěl popáleniny I. stupně na krku a II. stupně v oblasti obličeje. Nejzávažnější zranění však způsobilo vdechnutí horkého vzduchu a zplodin hoření, které vedlo k popálení dýchacích cest,“ vylíčil Humpl. Zraněný řemeslník, jež byl v přímém ohrožení života, byl po celou dobu při vědomí. Zasahující lékař muže uvedl do umělého spánku a provedl intubaci dýchacích cest. Jeho vážný stav si vyžádal urychlený letecký transport na specializované pracoviště do ostravské fakultní nemocnice.

Živel zachvátil dvoupodlažní nízkoenergetickou novostavbu. „Příčinou vzniku požáru byla nedbalost při řemeslnických pracích. Na místě zasahovala jednotka ze stanice v Novém Jičíně a dvě jednotky dobrovolných hasičů ze Starého Jičína a Hodslavic. Hasiči dostali požár pod kontrolu již za deset minut, dohašování jim trvalo půlhodinu,“ doplnil Kůdela.